Довгопері губані «побачили» свій колір шкірою

Довгопері губані, які вміють менш ніж за секунду змінити колір свого тіла, маскуючись під навколишнє середовище, можуть «бачити», як саме вони забарвлені, вважають американські біологи. Одразу під клітинами, які відповідають у риби за колір, виявилися світлочутливі білки, які можуть реагувати на зміни кольору. Імовірно, це допомагає рибі відстежувати та коригувати своє забарвлення, відповідно до довкілля, яке вона бачить, розповідає про дослідження науковців видання Scientific American. Стаття вчених опублікована у Nature Communications.

Зміна забарвлення довгоперого губаня. Lorian Schweikert and Melissa D. Smith

Зміна забарвлення довгоперого губаня. Lorian Schweikert and Melissa D. Smith

Як риби змінюють колір?

Ряд тварин, як-от хамелеони, каракатиці, восьминоги та деякі види риб, вміють змінювати своє забарвлення, щоб зливатися із тлом та, наприклад, ховатися від хижаків. У цьому їм допомагають спеціальні клітини хроматофори, всередині яких знаходяться пігменти. Реагуючи на світло, вони стискаються та розтягуються, перегруповуючи пігменти всередині, аби створити певне забарвлення. Утім, досі невідомо, чи знають тварини про те, як змінюється їхній камуфляж. Розібратися вченим з Університету Північної Кароліни у Вілмінгтоні допоміг довгоперий губань (Lachnolaimus maximus).

Що такого знайшли у риби?

Одна з авторок дослідження, Лоріан Шваркайт (Lorian E. Schweikert), під час риболовлі помітила, що довгоперий губань, якого вона зловила, став білим у колір палуби, хоч і був уже мертвим. Це наштовхнуло біологиню на думку, що хроматофори на шкірі риби мають власну систему контролю забарвлення, яка не пов'язана з центральною нервовою системою тварини.

Розподіл червоних, жовтих і чорних пігментів у хроматофорах на шкірі риби під час зміни забарвлення. Що щільніше вони знаходяться, то менш інтенсивний колір. Lorian Schweikert et al. / Nature Communications, 2023

Розподіл червоних, жовтих і чорних пігментів у хроматофорах на шкірі риби під час зміни забарвлення. Що щільніше вони знаходяться, то менш інтенсивний колір. Lorian Schweikert et al. / Nature Communications, 2023

Раніші дослідження свідчать, що на шкірі цього виду губанів знаходяться білки-опсини — схожі до тих, що знаходяться у сітківці ока, які також реагують на світло, і таким чином можуть впливати на хроматофори та сприяти зміні забарвлення. Тепер, аналізуючи зразок шкіри риби у надії виявити зв'язки між опсинами та хроматофорами на ній, науковці побачили, що опсини розташовані прямо під хроматофорами.

Таким чином, світло, яке досягає цих білків, зазнає змін залежно від кольору риби, проходячи крізь клітини з пігментами. На думку біологів, завдяки цьому риби можуть отримувати інформацію про своє забарвлення, адже самостійно поглянути на власне тіло вони не можуть. У наступних дослідженнях науковці сподіваються уточнити механізм сприйняття рибами кольору шкіри за допомогою білків-опсинів.

  • Нещодавно вчені також підтвердили, що і кальмари вміють маскуватися, змінюючи колір. Більше про природний камуфляж у тварин ми розповідали у тексті «Розфарбувати світ».