Харчова добавка посприяла фертильності постарілих мишей

Харчова добавка у вигляді сполуки спермідину допомогла старим самкам мишей народити вдвічі більше здорових дитинчат, ніж їхні однолітки. Як показали досліди, спермідин відвертає вікове старіння статевих клітин в яєчниках, сприяючи покращенню фертильності. Якщо такий же ефект підтвердиться у дослідах на людських клітинах, це може допомогти досягти вагітності людям, які відклали дітонародження на пізніший вік, пише сайт журналу Nature Aging, у якому опублікували свої результати китайські науковці.

Фолікул з ооцитом. M. I. Walker / Science Photo Library

Фолікул з ооцитом. M. I. Walker / Science Photo Library

Навіщо така добавка?

За останні приблизно 50 років у світі наполовину знизилася народжуваність людей. Цьому посприяло багато факторів, серед яких і зміщення ключових цінностей молодих людей, внаслідок чого дітонародження відкладають на пізніший вік. Однак жіноча фертильність з віком знижується, причому ще за кілька десятиліть до настання менопаузи з її повною втратою можливості народити дитину. Це породжує попит на нові технології, які дозволяють подовжити репродуктивний вік. В основі їх розроблення — розуміння процесів, які ведуть до погіршення фертильності. Поки що це питання до кінця нерозкрите, але дослідження свідчать, що принаймні частково за ним стоїть старіння ооцитів — клітин-попередників яйцеклітин. Щоб зрозуміти, які сполуки сприяють старінню, вчені Нанкінського сільськогосподарського університету проаналізували метаболізм статевих клітин молодих, на піку репродуктивних можливостей, та старих, зі зниженою фертильністю, самок мишей.

Що показало вивчення?

Науковці з'ясували, що одним із метаболітів, який чи не найбільше сприяє старінню клітин, є спермідин. Ця сполука відома з попередніх досліджень на ссавцях як фактор довголіття та сприяє виживанню попередників статевих клітин при оксидативному стресі. Тож вчені припустили, що поновленням рівня спермідину можна відновити і фертильність самок. Вони перевірили це, доповнивши питну воду піддослідних постарілих мишей спермідином.

Потомство молодої миші, старої, старої із добавкою спермідину (зліво направо). Yu Zhang et al. / Nature Aging, 2023

Потомство молодої миші, старої, старої із добавкою спермідину (зліво направо). Yu Zhang et al. / Nature Aging, 2023

У результаті, у яєчниках самок після добавки відмітили більшу кількість та якість преантральних та антральних фолікулів, за якими у людей визначають резерв яйцеклітин та оцінюють фертильність. Аномалії та дефекти ооцитів виявиляли теж рідше, ніж у звичайних тварин. Зрештою, після спермідину старі самки народжували вдвічі більше дитинчат, ніж їхні однолітки без добавки.

Науковці визначили, що дія спермідину обумовлена тим, що він відновлює нормальну здатність ооцитів очищуватися від накопиченого «сміття», зокрема пошкоджених мітохондрій, та сприяє функції здорових мітохондрій. Подібний ефект проявився і з яйцеклітинами свиней, які обробили спермідином, а перед тим заблокували нормальну можливість позбуватися дефектних мітохондрій. Це дає надію, що дія сполуки не унікальна для мишей і може бути властива й людському організму. Вчені перевірять це у наступних дослідах з людськими статевими клітинами.