Деревні гриби навчилися розпізнавати форму, у якій перед ними розклали їжу, показав експеримент японських науковців. Як виявилося, така здібність виникала через взаємодію колоній грибів, розташованих по сусідству. Це відкриття розказує більше про здатність грибів орієнтуватися в просторі та можливості використання такої здібності для створення біокомп’ютерів. Дослідження опублікували в журналі Fungal Ecology.
Як перевірили здатність грибів розпізнавати форми?
Науковці помістили бруски деревини, заражені деревоїдним грибом Phanerochaete velutina, у формі кола або хреста. Поступово гриби розросталися від брусків у всі боки, але щойно стикалися з відростками іншого гриба — починали рости в його напрямку. Так створювалися зв’язки між різними брусками, але вони були нерівномірними та залежали від форми, у якій виклали їжу.
Так у формі хреста найбільше зв’язків було із крайніми брусками, які виступали як відправна точка для створення нових відростків у пошуках їжі за межами розставлених науковцями брусків. А у формі кола зв’язки були розподілені рівномірно між брусками, але активніше формувалися назовні кола, ніж усередину. Такий ріст грибів наштовхнув науковців на думку, що гриби розпізнають прості форми й орієнтують свій ріст відповідно до них. Адже немає сенсу шукати їжу всередині кола, периметр якого вже досліджений грибами, або в центрі хреста, звідки вони почали розростатися.
Цей механізм розпізнавання подібний до формування мереж нейронів в організмі людини. Певною мірою його можна порівнювати з механізмами прийняття рішень у тварин, тож така форма «мислення» може бути використана для розробки комп’ютерів на основі грибів.
- Гриби еринги вже використали для створення роботів, які рухаються у відповідь на стимуляцію світлом — усе тому, що їхні тіла здатні передавати слабкі електричні сигнали та подразнення.
- А от найпростіші організми слизовики допомогли астрономам зрозуміти будову космічного павутиння — алгоритм їхнього росту застосували для передбачення розподілу матерії у Всесвіті.