Гофери стали другими після людини ссавцями, що займаються фермерством

Ще одного ссавця запідозрили у веденні рослинництва — південно-східних гоферів. Американські дослідники з'ясували, що тунелі, які риють та удобрюють ці гризуни, сприяють проростанню всередину них корінців. Підгризаючи їх, гофери щодня покривають потребу калорій на 20-60 відсотків, зазначається у журналі Current Biology. Дотепер вважалося, що серед ссавців лише людина веде сільське господарство.

Південно-східний гофер (Geomys pinetis) . Jack Putz, Veronica Selden / University of Florida

Хто ще, крім нас, веде сільське господарство?

Ведення сільського господарства, без сумніву, є однією із визначних особливостей людини. Але ми не єдині у цьому вмінні. Зокрема, ми вже писали про мурах-листорізів, які вирощують гриби, причому ведуть сільське господарство подібно до людей. А ще, згадували про тропічних рибок, які задля удобрення своїх водоростевих ферм навіть одомашнили планктонних рачків. Хоча випадки сільського господарства у тварин і зустрічаються, дотепер вони не стосувалися ссавців, серед яких людина залишалася єдиним фермером. Та нове дослідження біологів Університету Флориди позбуває нас і цієї унікальності.

Якого ще фермера знайшли вчені?

У сільському господарстві запідозрили південно-східних гоферів (Geomys pinetis) — гризунів, типових для Північної Америки, які риють тунелі та живляться переважно корінцями, що їх знаходять. Досліджуючи гоферів на території савани з сосною болотяною (Pinus palustris), вчені дійшли висновку, що доступної у тих землях поживи недостатньо для того, щоб покрити енергію, витрачену на її добування при ритті тунелів. Щоб з'ясувати, як вдається діставати гоферам потрібну енергію, науковці дослідили, як проростають корінці всередину гоферових тунелів. Для цього вони на 17-44 дні видалили тварин із тунелів довжиною 57 сантиметрів.

Чому зійшлися на думці про фермерство?

Корінці, які за день проростають усередину тунелю на його протяжності, забезпечують у середньому 21 відсоток (місцями 62 відсотків) добової потреби калорій гоферів. Автори вважають, що спосіб життя цих гризунів забезпечує краще зростання коренів у тунелях. Самі тунелі сприяють кращій аерації та зростанню коренів, але крім цього, на відміну від інших гоферів, південно-східні накопичують у тунелях їжу та відходи, що виконує свого роду роль удобрювання ґрунту для рослин. Фермерство пояснило б і те, чому гофери підтримують та захищають довгі тунелі, що можуть протягатися на більш ніж 150 метрів.

Тобто, сприяючи зростанню корінців, які можна щодня обгризати, гофери забезпечують себе доступною поживою. Її недостатньо для покриття добової потреби калорій, але цілком досить, щоб покрити дефіцит, який спричиняється витратою енергії на риття тунелів при пошуку багатшого джерела поживи. Звісно, поведінка цих гризунів не така складна, як у мурах чи рибок, але вчені вважають, що її все ж можна розглядати примітивним сільським господарством.