Моделювання екологів показало, що концентрація ртуті у верхньому шарі ґрунту, який є основним сховищем цього важкого і токсичного металу, може зрости вже до кінця століття через глобальне потепління. Це відбуватиметься тому, що через збільшення викидів вуглекислого газу рослини ростуть інтенсивніше, вловлюють більше ртуті з повітря, і вона потрапляє в ґрунти з їхніми рештками. За прогнозами вчених, до кінця століття концентрація ртуті у верхньому шарі ґрунту може зрости на 1-2 нанограми на грам, або ж майже на 6 відсотків. Такі результати опублікували в журналі Environmental Science & Technology.
Ілюстрація того, як збільшення викидів вуглекислого газу збільшить поглинання деревами і ґрунтом ртуті. Wang et al. / Environmental Science & Technology, 2024
Наскільки більше ртуті стане в ґрунтах?
Використовуючи алгоритми штучного інтелекту та дані спостережень за концентрацією ртуті в ґрунті, науковці створили карту розподілу ртуті по всьому світу і спрогнозували її зміни до 2100 року. Моделювання показало, що на 60-64 відсотках поверхні суші концентрація ртуті в ґрунтах може зрости. Найбільшим був запас ртуті у ґрунтах Південної Америки, а найвища щільність розповсюдження цього металу — у Південно-Східній Азії.
Як вважають науковці, навіть програми зі зменшення викидів ртуті не зможуть ефективно завадити цьому процесу. Тому для запобігання забруднення ґрунтів ртуттю необхідно також жорсткіше контролювати викиди парникових газів. Лише за умови застосування найсуворіших норм контролю викидів ртуті у поєднанні з обмеженням викидів парникових газів можна буде компенсувати зростання концентрації ртуті в ґрунтах, спричинене глобальним потеплінням.
- Значним джерелом ртуті виявилися також льодовики Ґренландії, а точніше — гірські породи під ними, з яких ртуть вимивається під час танення льодовиків і потрапляє в навколишні води.
- Про неефективність сучасних способів боротьби з забрудненням ртуттю свідчить і те, що рівень цього металу в тканинах тунців не зменшився, попри 50 років контролю за ртутним забрудненням.