Гідроефективність вирячених очей у скатів, навчена англійській лайці качка і тисячний астероїд NASA

Цього тижня справляємо астероїдний ювілей разом із NASA та обговорюємо один з астероїдів, що обзавівся супутниками. Також говоримо про ефективність вирячених очей ската під час плавання та хвостів геконів під час стрибків. Ці та інші новини у нашому дайджесті.

Запуск космічного телескопа Джеймса Вебба запланували на грудень

У наш минули й дайджест потрапила новина про те, що космічний телескоп імені Джеймса Вебба, що має замінити на своєму посту «Габбл», вже пройшов останні випробування. І нарешті у NASA назвали точну дату запуску — 18 грудня цього року. Телескоп переживе 26 хвилин складеним у ракеті Аріан 5, затим ще близько пів року витратить на розгортання дзеркал і сонцезахисного щита, перш ніж почне ще прискіпливіше за «Габбл» спостерігати за ще більш далекими зорями і екзопланетами.

Вирячені очі скатів фізики назвали перевагою для плавання

Скати отримали від еволюції надзвичайно придатне для води тіло — плоске і м'яке, яке легко піддається течії, має мінімальний спротив та дає змогу рухати плавниками максимально ефективно. Цим він надзвичайно хвилює інженерів, які хочуть, щоб їхні роботи плавали, а також фізиків, які досліджують гідродинаміку і взаємодію тіл з рідинами. Але водночас скати хвилюють і, здавалося б, значним недоліком — виряченими очима і опуклим ротом. Він же має заважати плаванню і створювати зайвий опір. Однак, фізики дослідили це питання більш прискіпливо і дійшли висновку, що скат із виряченими очима попливе приблизно на 20 відсотків швидше за того, що їх не має. Опуклі частини тіла створюють систему вихорів, яка регулює тиск навколо ската і прискорює його.

Brevard Zoo

Brevard Zoo

Алгоритм розпізнав ранню стадію хвороби Альцгеймера з точністю 99%

Нейромережу навчили шукати на фМРТ-знімках ознаки ранніх когнітивних порушень. Так за знімками 413 пацієнтів алгоритм відрізнив легкі когнітивні порушення від дещо сильніших ранніх порушень, ранні порушення від пізніх, пізні від деменції та легкі когнітивні порушення від деменції з точністю до 99 відсотків. Рання діагностика таких захворювань надзвичайно важлива, тож можливість прискорити їхнє виявлення може стати важливим кроком у лікуванні.

Хвіст гекона допоміг роботу приземлитись на вертикальну поверхню

Ще трошки про найкращі технологічні рішення, які пропонує нам природа. Інженери взялися запускати геконів стрибати на стіну та дивилися, як тим допомагає у цьому хвіст. З'ясувалося, що він не просто допомагає втриматися на горизонтальних поверхнях, а і рятує плазунів від травм і струсів після приземлення. Причому явно грає у цьому не останню роль, адже робот із таким самим хвостом продемонстрував таку саму стрибучу поведінку, а без хвоста не зміг і кількох секунд протриматися на стіні. Тож готуйтеся до хвостатих м'яких роботів, яким інженери так спробують додати стійкості до ударів, стійкості до прилипання на поверхнях та кращої стрибучості.

Хвостатий робот і справжній гекон. Ardian Jusufi Lab / YouTube

Хвостатий робот і справжній гекон. Ardian Jusufi Lab / YouTube

Білого карлика впіймали за спалюванням водню під час охолодження

Очевидно білим карликам як колишнім світилам, не особливо подобається відчуття, що тепер запал у них скінчився і у майбутньому їм світить лише кілька мільярдів років поки вони самі остаточно світити не припинять. Поки астрофізики були впевнені, що за білими карликами можуть визначати вік зоряних скупчень, з'ясувалося, що їхні підрахунки варто змістити майже на мільярд років. Білі карлики здатні продовжувати горіння водню, що лишився у їхній оболонці з попередніх етапів еволюції, та відстрочувати собі охолодження принамні на 760 мільйонів років. Це звісно впливає і на спостережувані нами характеристики цих зір, а отже і на астрофізичний хронометр.

Надруковану на 3D-принтері курку підсмажили лазером

Американські інженери захопилися цифровою кулінарією та шукали ідеальний рецепт для приготування 3D-друкованої курки. Її вирішили підсмажити лазером, який можна поєднати з 3D-принтерами, та з'ясували, що за такого приготування, м'ясо лишається більш соковитим та структурованим, аніж звичайне. Також так можна приготувати м'ясо одразу у пакуванні, що не лише вбереже продукти від зайвого людського фактора, а і надасть йому скоринку «гриль».

Нанесення ефекту «гриля» на підсмажену лазером курку. J. D. Blutinger et al / npj Science of Food, 2021

Нанесення ефекту «гриля» на підсмажену лазером курку. J. D. Blutinger et al / npj Science of Food, 2021

Австралійська мускусна качка навчилась лаятись англійською

Можливо, у вас навіть є знайомі, папуга яких навчився імітувати їхню мову та навіть лайку. Втім, за неспівочими птахами досі не помічали бажання повторювати за людьми або звуками. Але вчені проаналізували записи із голосами двох австралійських мускусних качок та з'ясували, що ті також вміють мавпувати. Так одна з них, на ім'я Різник, повторила скрип дверей, людське бормотіння та навіть лайку — у звуках можна впізнати «you bloody fool» («ти, клятий дурень»), чого він імовірно нахапався від доглядача. А інша вирішила повторювати за качкою іншого виду, та почала видавати такі самі звуки, що і тихоокенська чорна качка. Очевидці повідомляють і про інші випадки імітування птахами звуків, однак ці поки стали першими описаними.

NASA нарахували тисячний навколоземний астероїд за останні 50 років

Цього тижня маємо «астероїдний» ювілей — тисяча впійманих наземними радарами тіл. Тисячним став невеликий астероїд шириною від 20 до 30 метрів, що пролетів на відстані 1,7 мільйона кілометрів від нас 14 серпня. На жаль, він був надто маленьким, щоб ми встигли сфотографувати його на пам'ять, однак вже за тиждень до Землі наблизився ще один. Першим після ювілею став у сорок разів більший астероїд, на якому за радарними знімками вдалося навіть дослідити рельєф. Це важлива для 50-річної історії радіолокаційної астрономії дата, завдяки якій ми дізналися, що одне з найнебезпечніших тіл — астероїд 99942 Апофіс — не несе для нас загрози.

До речі саме завдяки наземним радарам ми знайшли схожого на кістку астероїда на ім'я (216) Клеопатра. Це унікальний астероїд, що втратив свою поетичну назву через подібність до кістки чи гантелі, має і двох супутників. За новими знімками вдалося з'ясувати, що вони, імовірно, є уламками самого астероїда, тож їхні імена на честь дітей єгипетської цариці цілком себе виправдовують.

1001-й астероїд 2016 AJ193 обертається кожні три з половиною години і вперше пролетів повз нас ще 2016 року. NASA / JPL-Caltech

1001-й астероїд 2016 AJ193 обертається кожні три з половиною години і вперше пролетів повз нас ще 2016 року. NASA / JPL-Caltech

Алгоритм впізнав справжнє фото за рівними зіницями ока

Насправді навіть найреалістичніші зображення, створені змагальними генеративними нейромережами, мають суттєвий недолік — не вміють намалювати чіткі кордони зіниць ока. На це і вирішили націлити ще одну нейромережу, яка мала відрізнити згенеровані зображення від справжніх. І дійсно, саме за цією ознакою найлегше позбавитися від фейкового зображення, а враховуючи, що алгоритм оцінює зіниці за п'ятибальною шкалою на достовірність, у разі чого вона якщо не вгадає, то попросить вас додатково перевірити.