Найпоширеніший гербіцид гліфосат спричинив зменшення ваги немовлят у США. Досі його вважали безпечним
Збільшення використання найпоширенішого гербіциду гліфосату в США пов’язали зі збільшенням ризиків для здоров’я немовлят, таких як народження з недостатньою вагою та передчасні пологи. Дослідники встановили, що найбільшого впливу зазнали темношкірі матері, які й без того частіше мали ускладнення вагітності. Це вперше використання гліфосату, який вважали безпечним через нечастий контакт людей із ним, пов’язали з негативними наслідками для здоров’я немовлят. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Найпоширеніший гербіцид гліфосат спричинив зменшення ваги немовлят у США. Досі його вважали безпечним. GIPHY
Чому зацікавилися впливом гербіцидів на немовлят?
Використання гербіцидів допомагає збільшити урожаї сільськогосподарських культур, особливо завдяки появі стійких сортів: так гербіциди діють тільки на бур’яни, не шкодячи корисним рослинам. Гліфосат, який є найбільш розповсюдженим гербіцидом у світі, вважають безпечним для здоров’я людини, в тому числі тому, що зазвичай люди мало контактують із ним, бо він не зберігається у продуктах, які потрапляють на полиці магазинів.
Водночас дослідження показали, що з появою стійких сортів рослин використання цього гербіциду зросло у понад вісім разів. Це змушує науковців сумніватися у низькому рівні контактування з гербіцидами та даних про його безпечність, особливо для населення з груп ризику — вагітних і малих дітей. Тому дослідники з Університету Орегону вирішили перевірити, який вплив зростання використання гліфосату мало на ускладнення вагітності та здоров’я немовлят.
Як гербіцид нашкодив здоров’ю немовлят?
Науковці використали базу даних про понад 10 мільйонів народжень дітей між 1990 та 2013 роками, а також — рівень використання гліфосату в різних округах США. Вони організували псевдоекспериментальний підхід до дослідження: оскільки використання гліфосату почало зростати у 1996 році, вони порівнювали рівень використання цього гербіциду і частоту негативних наслідків для здоров’я немовлят до та після 1996-го.

Округи США, в яких використання гліфосату зросло найбільше у 1995-2012 роках, позначені помаранчевим і світло-жовтим кольорами. Reynier & Rubin. / PNAS, 2025
Як виявилося, найбільший вплив використання гліфосату мало на вагу немовлят. В округах, де гербіцид використовували найбільше, цей вплив був у 12 разів відчутнішим, ніж в округах з низьким використанням гліфосату. Так діти з округів з високим використанням гербіциду мали вагу під час народження на 75 грамів нижчу за нормальну, тоді як з найменш уражених округів — лише на шість грамів нижчу.
Середній же рівень використання гліфосату в країні майже на 30 грамів знижував вагу немовлят під час народження та на півтора дня скорочував тривалість виношування дитини. Також використання гербіциду збільшувало ризики народження дитини з низькою чи дуже низькою вагою та передчасних пологів. Модель, яка пов’язувала імовірність народження дитини з недостатньою вагою та характеристики батьків, також показала, що ризик такого народження у білих матерів був майже удвічі нижчим, ніж на представниць інших рас. Це може бути пов’язаним із тим, що темношкірі американці частіше стикаються з забрудниками довкілля, як показали попередні дослідження.
На що вплинуть результати дослідження?
Виявлений науковцями вплив гербіцидів на здоров’я немовлят піддає сумніву попередні уявлення про те, що використання стійких сортів і спричинене ним зростання застосування гербіцидів не мало негативних наслідків. Ці результати можуть спонукати вводити додаткові обмеження на використання гербіцидів у сільському господарстві чи принаймні попереджати мешканців сільської місцевості про ризики, пов’язані з їхнім використанням.
- Також у США поширення смертельної хвороби кажанів і зменшення чисельності цих тварин пов'язали зі збільшенням смертності немовлят. Усе тому, що зменшення популяції кажанів сприяло розмноженню комах-шкідників, яких вони раніше поїдали, а разом з цим зросло й використання шкідливих інсектицидів.