Газон навчили запасати воду для охолодження міст у спеку

Дослідники з Нідерландів створили штучний газон для спортивних майданчиків, який вміє запасати воду, щоб охолоджувати повітря навколо. Це відбувається подібно до того, як і справжні рослини випаровують воду у спеку, але на відміну від них, газон взагалі не дає, наприклад, дощовій воді досягти ґрунту, зберігаючи її для охолодження. Такі газони вже розмістили у Лондоні, Амстердамі та Кобе, повідомляє New Scientist.

Тестова ділянка із новим газоном у Нідерландах. Joris Voeten

Тестова ділянка із новим газоном у Нідерландах. Joris Voeten

Як працює газон?

Під покриттям знаходяться резервуари для зберігання води, що зможуть запасати до 512 тисяч літрів води, якщо вкрити газоном футбольне поле розміром 100 на 64 метри. Щоб ця вода могла «повертатися», над резервуарами розмістили двосантиметровий шар з губки, яка утримує ще 96 тисяч літрів води й повільно передає її нагору — до тонкого піщаного шару під штучною травою. Таким чином, за допомогою капілярної дії, у спеку вода постійно випаровується через газон, охолоджуючи і його, і повітря навколо.

Схема роботи газону. Joris Voeten

Схема роботи газону. Joris Voeten

  • Охолоджувальний ефект мають і ботанічні сади. Як оцінили науковці, такі міські зелені зони можуть охолодити прилеглі райони на п'ять градусів — навіть більше за парки.