«Габбл» знайшов найменшу планету із водою в атмосфері

Космічний телескоп «Габбл» знайшов найменшу екзопланету, яка володіє водою принаймні у своїй атмосфері. Планета вдвічі більша за Землю та може бути теплою версією газового гіганта Нептуна або супутника Юпітера Європи. В обох випадках відкриття допоможе астрономам ефективніше виявляти схожі на Землю планети, що будуть придатними для життя, розповідає Science Alert. Стаття науковців опублікована у The Astrophysical Journal Letters.

Художнє зображення екзопланети. NASA, ESA, Leah Hustak (STScI), Ralf Crawford (STScI)

Художнє зображення екзопланети. NASA, ESA, Leah Hustak (STScI), Ralf Crawford (STScI)


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо астрономам вивчати такі планети?

Шукаючи планети, які можуть бути придатні для появи позаземного життя, у першу чергу астрономи звертають увагу на наявність води. І хоч сьогодні відомі навіть планети, що можуть бути повністю вкритими океанами, зазвичай вони занадто далекі й невеликі за розміром, щоб телескопи могли розгледіти сліди води напряму. Тож науковці сподіваються створити якомога більшу вибірку планет, на яких є ця сполука, щоб краще зрозуміти, за яких умов вона зберігається на планетах, і від чого це залежить. Нову знахідку, що допоможе астрономам у пошуках позаземного життя, зробив телескоп «Габбл».

Як «Габбл» шукав воду?

Ціллю телескопа стала відкрита ще у 2017 році на відстані 97 світлових років від нас екзопланта GJ 9827d. Вона є третьою планетою у системі сонцеподібної, хоч і меншої за наше світило, зорі, навколо якої обертається кожні 6,2 доби. Хоч сьогодні і відомо, що GJ 9827d вдвічі більша за Землю у радіусі та майже у 3,5 раза масивніша, точно визначити, чи є планета кам'янистою або газовою, поки неможливо. Але якою б вона не була, спостерігаючи за 11 обертами планети навколо зорі, «Габбл» точно підтвердив, що в атмосфері GJ 9827d є вода.

Найімовірніше, що життя на цій планеті немає, адже вона нагрівається щонайменше до 400 градусів Цельсія: на її поверхні міг би плавитися свинець. Утім, оскільки планета є найменшою серед усіх, на яких досі відкривали воду, на неї вже націлили телескоп «Джеймс Вебб», щоб уточнити вміст води. Відкриття допоможе поставити нову позначку на мапі планет, які мають воду, що у майбутньому допоможе точніше виокремлювати придатні для життя світи.

  • У співпраці «Джеймса Вебба» і «Габбла» астрономи також мають змогу вивчати і найдавніші зорі. Так телескопи допомогли відкрити й схарактеризувати «Еаренділ» — зірку, світло від якої йшло до нас 12,9 мільярда років.