«Габбл» сфотографував тьмяну галактику NGC 4395, яка володіє активним ядром — надмасивною чорною дірою у центрі, що поглинає матеріал галактики. Її центральна надмасивна чорна діра є найменшою з відомих, а завдяки новому знімку «Габбла» астрономи зможуть краще зрозуміти процеси, які вона запускає всередині NGC 4395. Світлину на своєму сайті опублікувала NASA.
Центральна область галактики NGC 4395, яку сфотографував «Габбл» за допомогою своєї камери Wide Field Camera 3. NASA, ESA, DSS, S. Larsen (Radboud Universiteit Nijmegen) and E. Sabbi (STScI); Processing: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)
Що це за галактика?
Галактика NGC 4395 знаходиться на відстані 14 мільйонів світлових років від нас. Вона є однією з найменш яскравих і найближчих до нас відомих сейфертівських галактик — галактик з активними надмасивними чорними дірами, що поглинають газ і пил навколо себе, провокуючи яскраве випромінювання.
Втім, центральна чорна діра галактики NGC 4395 відома також і тим, що є найменшою: її масу оцінюють у приблизно 10 тисяч мас Сонця, що в сотню разів менше, ніж маса інших надмасивних чорних дір, які вдалося виміряти. Завдяки новому знімку NGC 4395, яке зробив телескоп «Габбл», астрономи зможуть краще зрозуміти, як еволюціонувала галактика та які процеси у ній відбуваються.
Що видно на фото «Габбла»?
Зображення «Габбла» дає можливість побачити спіральні рукави NGC 4395, а також те, що вона не має звичного для таких галактик балджа — центрального потовщення, у якому зосереджуються щільні зоряні скупчення. На відсутність балджа могла вплинути чорна діра NGC 4395, яка позбавила галактику необхідного для формування світил матеріалу. Однак, це також вплинуло і на ріст самої чорної діри, тому вона не змогла накопичити достатньо маси.
Один зі спіральних рукавів NGC 4395. NASA, ESA, DSS, A. Barth (University of California - Irvine), D. Calzetti (University of Massachusetts - Amherst), R. Chandar (University of Toledo), D. Crenshaw (Georgia State University Research Foundation), S. Larsen (Radboud Universiteit Nijmegen), W. Maksym (Smithsonian Institution Astrophysical Observatory), E. Sabbi (STScI), and R. Tully (University of Hawaii); Processing: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)
Нещодавно ми розповідали, як «Габблу» вдалося роздивитися у галактиці подвійне активне ядро — пару надмасивних чорних дір зблизило галактичне злиття