«Габбл» побачив спиці одразу з двох боків Сатурна

Космічний телескоп «Габбл» застав, як по обидва боки Сатурна на його кільцях виростають спиці — клиноподібні утворення з пилу. Досі точно невідомо, що саме керує цим феноменом, але нові знімки «Габбла» допоможуть астрономам зрозуміти, як утворюються «спиці» Сатурна, розповідає сайт телескопа.

Спиці Сатурна, а також три супутники планети, що потрапили на світлину телескопа. NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC)

Спиці Сатурна, а також три супутники планети, що потрапили на світлину телескопа. NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC)

Що нового виявив про спиці «Габбл»?

Вперше темні плями-спиці на кільцях Сатурна виявили космічні апарати «Вояджери», які облітали планету у 1980-х роках. Вони, а пізніше і місія «Кассіні», засвідчили, що спиці з'являються і зникають залежно від того, як обертається Сатурн, однак оскільки сезони на планеті тривають близько семи земних років, спостережень виявилося недостатньо для дослідження спиць. Тому до дослідження залучили і «Габбла». На початку року він застав формування цих структур, а вже зараз — на знімку 22 жовтня — астрономи роздивилися одразу кілька спиць, які оточили планету з обох боків. Порівняно з самим Сатурном, ці спиці здаються невеликими, однак насправді у довжину й ширину вони перевищують діаметр Землі. Нові спостереження «Габбла» підтверджують, що спиці Сатурна ростуть з посиленням потоків сонячних частинок. Імовірно, вони збурюють магнітосферу планети, змушуючи пил і кригу з кілець підійматися, утворюючи спиці над ними.

  • Крім кілець, Сатурн відомий штормами у своїй атмосфері. Й нещодавно з'ясувалося, що вони можуть лишати сліди на планеті на сотні років. Ці сліди змогла знайти обсерваторія VLA.