«Габбл» дослідив наслідки вибуху наднової у спіральній галактиці з сузір'я Пегас

Космічний телескоп «Габбл» сфотографував спіральну карликову галактику UGC 11860, щоб побачити, як вона змінилася після вкрай потужного спалаху у ній наднової. Робота телескопа допоможе астрономам з'ясувати, яка зоря загинула у UGC 11860, а також як така високоенергетична подія вплинула на галактику, пише про світлину видання Space.com.

Зображення галактики UGC 11860. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko, J. D. Lyman

Зображення галактики UGC 11860. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko, J. D. Lyman

Яка зоря загинула у галактиці?

Галактика UGC 11860 знаходиться на відстані близько 184 мільйонів світлових років від нас у сузір'ї Пегас та являє собою тьмяну карликову галактику, яка, подібно нашому Чумацькому Шляху, має два спіральні рукави. У липні 2014 року астрономи застали, як у UGC 11860 спалахнула потужна наднова, яскравість якої оцінили у -15,7 зоряної величини, а енергію вибуху — у 1,8х10⁵¹ ерг. На думку астрономів, у галактиці спалахнула наднова ІІ типу, тобто зазнала колапсу зоря масою 8-50 Сонць. Спостереження за галактикою «Габбла» допоможуть з'ясувати, яка зоря спалахнула у UGC 11860.

Раніше ми розповідали, як завдяки «Габблу» астрономи відшукали зорю-прародичку наднової SN 2023ixf, яка спалахнула цього травня у галактиці Цівочне Колесо. Колапсу зазнав червоний надгігант масою як 12 Сонць.

зоряної величини
Шкала зоряних величин — обернена, тобто тіла з від'ємною величиною яскравіші