Ембріони макак доросли у пробірці до 25 дня

Одразу дві групи китайських науковців повідомили, що їм вдалося доростити ембріони макак до рекордних 25 днів після запліднення без імплантації у матку. На цьому етапі у зародків формувалися нейрони та зачатки органів, як і в зародків у матці. Про досягнення повідомляється у двох статтях (1, 2) у журналі Cell.

Ембріон макаки у розрізі на 25 дні розвитку в пробірці. Yandong Gong et al. / Cell, 2023

Ембріон макаки у розрізі на 25 дні розвитку в пробірці. Yandong Gong et al. / Cell, 2023

Наскільки це вагоме досягнення?

Під час третього і четвертого тижнів розвитку людські ембріони проходять один із найважливіших етапів — утворення трьох зародкових листків і зачатків органів. Порушення розвитку на цьому етапі загрожує важкими вродженими вадами або викиднем. Між тим, для науки цей період залишається маловивченим, оскільки доростити ембріони приматів у пробірці вдавалося дотепер максимум до 20 дня. Тому досягнення китайських вчених із Куньмінського університету науки й технологій та Китайської академії наук надає цінну можливість поспостерігати за ключовими процесами у формуванні плода.

Як вдалося подовжити життя ембріонів у пробірці?

Обидві групи науковців проводили досліди на ембріонах крабоїдних макак (Macaca fascicularis), яких після 6-12 дня від запліднення переміщали у тривимірну культуру, де зародки могли достатньо омиватися потрібними їм поживними речовинами. Середовище культивування дещо відрізнялося за структурою і складом у двох груп вчених, але у результаті обом вдалося доростити ембріони до 25 дня від запліднення, після чого клітини почали відмирати.

Як показали тестування, вирощені у пробірці зародки пройшли в основному ті ж ключові етапи розвитку, що й зародки макак і людей у матці. У них відмітили формування трьох зародкових листків, нервового гребеня, утворення клітин-попередників нейронів, клітин крові та зачатків органів, зокрема первинної кишки. Водночас відмінності із зародками в матці теж зареєстрували, серед них — повільніший розвиток та порушення формування зародкових оболонок, що свідчить про потребу вдосконалити технологію вирощування ембріонів.