Інженери дистанційно покерували тарганом без втручання у його нервову ситему

Рухом мадагаскарського таргана дистанційно покерували за допомогою «рюкзачка», який передає комасі команди без втручання у її нервову систему. У цьому допомагають віжки, одягнені на вуса таргана, через які передаються електричні імпульси для спрямування руху тварини. Такий підхід допоможе зробити використання тарганів-кіборгів більш етичним, пише видання New Scientist з посиланням на статтю науковців, опубліковану у npj Flexible Electronics.

Рух таргана під керівництвом операторів. Qifeng Lin et al. / npj Flexible Electronics, 2023

Рух таргана під керівництвом операторів. Qifeng Lin et al. / npj Flexible Electronics, 2023

Як керували тарганом?

Для мадагаскарського таргана Gromphadorhina portentosa інженери Наньянського технологічного університету розробили гнучкі гелеві електроди. Вони подібні за принципом роботи до віжок та одягаються прямо на вуса. Через них вчені посилали до таргана електроімпульси, що змусили його рухатися в один чи інший бік. Можливість вловлювати сигнали від операторів через Bluetooth віжкам забезпечив «рюкзачок» з мікроконтролером, прикріплений до спини комахи. Аби контролювати швидкість таргана, йому також приклеїли один електрод на низ черевця, що подає електроімпульси на м'язи та змушує їх розслаблятися чи, навпаки, напружуватися. Такий підхід, вважають розробники, є не менш ефективним за розміщення електродів всередині тіла комахи, що на відміну від їхнього способу, може пошкодити внутрішні органи таргана та завдати йому біль.

Демонстрація керування тарганом за допомогою віжків та «рюкзачка». New Scientist / Youtube

Комахи, які стали роботами

🌞 Японські інженери розмістили на тарганах-кіборгах сонячні батареї, що розв'язало проблему з їхнім розряджанням

👁️ А ще одному таргану-кіборгу дали інфрачервону камеру, за допомогою якої він зможе шукати постраждалих у місцях стихійних лих

🦾 Також роботом стала жива мокриця — її інженери використали як частину роборуки