Ефіопські вовки полюбили нектар і стали запилювачами квітів

Ефіопські вовки, які є найбільш рідкісним та зникомим видом родини псових, виявилися любителями нектару і запилювачами африканських квітів. Науковці припускають, що вони є першими відомими великими хижаками-запилювачами, адже раніше за харчуванням нектаром помічали тільки дрібніших мангуст і представників родини віверові. Що цікаво, і самі африканські квіти мають таку будову, яка сприяє їхньому запиленню ссавцями. Нове відкриття підкреслює необхідність ретельніше вивчати взаємодії між видами рослин і тварин, особливо неочевидні, для збереження цих видів. Дослідження опублікували в журналі Ecology.

Ефіопські вовки харчуються нектаром Kniphofia foliosa. Adrien Lesaffre

Ефіопські вовки харчуються нектаром Kniphofia foliosa. Adrien Lesaffre

Як хижаків пов’язали з запиленням квітів?

Зоологи спостерігали за популяціями рідкісних ефіопських вовків (Canis simensis), які є першими великими хижаками, що регулярно живляться нектаром. Імовірно, для вовків нектар не є значним джерелом енергії, натомість він може виступати як своєрідний десерт. Як виявили науковці, ефіопські вовки регулярно навідували квіти Kniphofia foliosa, за один раз збираючи нектар від 1-30 окремих суцвіть. Ця квітка має пристосування до запилення ссавцями, зокрема, міцні квіти, видовжені тичинки та значну кількість нектару, а харчуються нею представники різних зграй вовків.

І хоча це вказує на можливість запилення квітів вовками, його ефективність, тобто частоту утворення плодів після запилення, науковці планують дослідити пізніше. Вони також збираються порівняти ефективність ефіопських вовків як запилювачів з іншими тваринами, такими як комахи та птахи, що частіше переносять пилок з інших квітів. Оскільки й вовки, і рослини водяться переважно у високогірних луках Ефіопії, вони могли еволюціонувати спільно для того, щоб отримати якнайбільше переваг від співжиття. Їх дослідження розповість більше про еволюцію симбіотичних відносин між тваринами та рослинами.

Які ще існують незвичні запилювачі

🐁 Миші виявилися запилювачами рідкісних австралійських квітів, причому вони виконували цю функцію частіше за птахів і комах.

🐝 Завезені у США з Європи та Африки бджоли нашкодили здоров’ю місцевих квітів, призводячи до самозапилення та зменшення генетичної різноманітності.

🪰 Грецька рослина хвилівник привабила мух-запилювачів, які розмножуються на падлі, трупним запахом комах.

🦞 А морських ракоподібних, які переносять чоловічі гамети водоростей до жіночих особин, прирівняли за функціями до комах-запилювачів.