Миші виявилися запилювачами рідкісних австралійських квітів

Миші виявилися запилювачами австралійських квітів, які зростають тільки на цьому континенті та у Новій Гвінеї. При цьому для деяких видів квітів основними запилювачами були миші, а не комахи чи птахи, як у більшості рослин. Це ставить під сумнів уявлення про ссавців як про другорядних запилювачів і розповість більше про спільну еволюцію квітучих рослин і мишей. Дослідження опублікували в журналі Botanical Journal of the Linnean Society.

Попелясто-сіра (A) та хатня (B) миші, а також австралійський сумчастий дуннарт (C) під час запилення рослин роду Banksia. Wawrzyczek et al. / Botanical Journal of the Linnean Society, 2024

Попелясто-сіра (A) та хатня (B) миші, а також австралійський сумчастий дуннарт (C) під час запилення рослин роду Banksia. Wawrzyczek et al. / Botanical Journal of the Linnean Society, 2024

Які рослини запилювали миші?

Дослідники помістили камери поблизу квітучих рослин роду Banksia, щоб стежити за частотою відвідувань квітів ссавцями та птахами. Також науковці проводили експерименти з виключення певних запилювачів, щоб оцінити їхній внесок у запилювання та утворення плодів. Результати порівнювали із результатами штучного запилення.

Як виявилося, ссавці, а саме хатні миші (Mus musculus) і унікальні для Австралії попелясто-сірі миші (Pseudomys albocinereus), робили значний внесок у запилювання двох видів рослин — B. subulata та B. shuttleworthiana. Вони обережно збирали нектар, не пошкоджуючи квіти та набираючи достатньо пилку на шерсть, щоб перенести його на іншу квітку.

Водночас для інших видів цього роду з більш яскравими квітами основними запилювачами виявилися птахи. Виявлення значної ролі ссавців у запиленні може допомогти у збереженні біорізноманіття та відновлення видів рослин, які залежать від рідкісних запилювачів.

  • А от бджолам запилювати квіти завадило забруднення повітря озоном — як виявилося, цей газ здатен окиснювати запашні сполуки, які допомагають комахам шукати шлях до квітки.
  • Виявилося, що джмелям забруднення сумішшю пестицидів не завадило запилювати квіти — вони не стали ані гірше навчатися, ані гірше літати.