Морських ракоподібних прирівняли за функціями до комах-запилювачів

Французькі науковці продемонстрували, що ракоподібні можуть виконувати в морі схожу функцію, як комахи-запилювачі на суші. Дослідження першим засвідчує, що рівноногі раки (Isopoda) сприяють перенесенню чоловічих гамет червоних водоростей до жіночих особин, сприяючи розмноженню водорості. Відкриття описали в журналі Science.

Idotea balthica із чоловічими гаметами Gracilaria gracilis (зелені), що прикріпилися до його тіла. Myriam Valero et al. / Science, 2022

Idotea balthica із чоловічими гаметами Gracilaria gracilis (зелені), що прикріпилися до його тіла. Myriam Valero et al. / Science, 2022

Запилювачі, якими частіше є комахи, відіграють ключову роль у підтриманні екосистем, оскільки завдяки їм забезпечується розмноження великої кількості квіткових рослин. Але рослини зростають не лише на суші, а й у воді. І дослідження останніх десятиліть виявили, що запилення відбувається й у воді також. Вчені з'ясували, що чоловічі квітки морської трави Thalassia testudinum розкриваються уночі, коли найбільш активні водні безхребетні, що скупчуються біля цих квіток й переносять на собі пилок. А тепер науковці Університету Сорбонна з колегами зацікавилися, чи й інші морські рослини та водорості так само покладаються на безхребетних у розмноженні.

Автори зосередилися на червоних водоростях класу флоридей (Florideophyceae). У них чоловічі гамети не рухомі, але їм треба потрапити до віддалених жіночих органів розмноження для запліднення, тому вважалося, що їх просто пасивно розносить током води до місця призначення. Але вчені з'ясували, що заплідненню водорості Gracilaria gracilis сприяють рівноногі раки Idotea balthica, які часто зустрічаються на них. Рівень запліднення водоростей виявився у 20 разів вищим в присутності раків, ніж без них. Вивчення тварин під мікроскопом показало, що на їхню кутикулу прикріплюється велика кількість чоловічих гамет водорості, що дозволяє переносити їх до жіночих особин, сприяючи заплідненню. Таким чином, стосунки ракоподібних та червоних водоростей нагадують такі в запилювачів та квіткових рослин на суші, тому що обидві сторони отримують вигоду від взаємодії. Рачки харчуються на водоростях, однак радше поїдають обростання на них, та уникають серед заростів хижаків, тоді як сама водорість успішно використовує безхребетних як переносників статевих клітин.