Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив шість нових об’єктів в туманності NGC1333, схожих на планети, які не прив'язані гравітаційно до жодної зірки. Вони нагадують планети-газові гіганти з масою в 5–10 разів більшою за масу Юпітера. Ці відкриття допоможуть науковцям краще зрозуміти процеси формування зірок і планет, а особливо — об’єктів на межі між зірками та планетами. Про дослідження розповіли на сайті Університету Джона Гопкінса.
Зображення туманності NGC1333, зроблене телескопом «Джеймс Вебб». ESA / Webb, NASA & CSA, A. Scholz, K. Muzic, A. Langeveld, R. Jayawardhana
Що вдалося дізнатися про об’єкти?
Використовуючи унікальну чутливість космічного телескопа на інфрачервоних довжинах хвиль науковці виявили в туманності NGC1333 ряд газових гігантів — вони можуть бути найменшими об’єктами, які формуються так само, як зірки та коричневі карлики. Науковці вважають, що ці об’єкти могли утворюватися внаслідок колапсу молекулярних хмар, що не мали достатньо маси для ядерного синтезу, який живить зірки. За іншим сценарієм, ці об’єкти викинуло з їхньої планетарної системи.
Об'єктів з масою менше п'яти Юпітерів у туманності не виявили, хоча чутливість телескопа дозволяла б їх знайти, що свідчить, що такі об'єкти формуються як планети — у межах своїх систем. Особливу увагу науковців привернув об’єкт з масою близько п'яти Юпітерів, у якого є пиловий диск, який зазвичай притаманний зіркам і у якому народжуються планети. Тож, можливо, цей газовий гігант, який не обертається навколо жодної зірки, і сам стане «зіркою», навколо якої почне обертатися якась невелика планета.
Які ще цікаві планети вдавалося знаходити науковцям
🥚 Найближчий до Землі газовий гігант з надзвичайно високою температурою на поверхні виявився ще й із запахом тухлих яєць — на це вказав значний вміст сірководню в його атмосфері.
🍬 За допомогою системи роботизованих телескопів астрономам вдалося виявити планету, густина якої порівнянна з густиною цукрової вати, тож тепер її дослідження може допомогти зрозуміти еволюцію таких нещільних планет.
💦 А от телескоп «Габбл» знайшов найменшу досі відому планету, на якій є вода. Щоправда, лише в атмосфері, а поверхня планети розжарена до температури плавлення свинцю.