«Джеймс Вебб» роздивився нутрощі Туманності Кільце

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» отримав нове зображення Туманності Кільце, яка утворилася після загибелі зорі. Спостереження у ближньому інфрачервоному діапазоні дало астрономам можливість роздивитися внутрішні області туманності, завдяки чому зможуть краще зрозуміти, що лишають по собі масивні світила після руйнування. Про нову світлину «Джеймса Вебба» розповідає видання New Scientist.

Туманність Кільце на фото «Джеймса Вебба». NASA, ESA, CSA, JWST Ring Nebula Team

Туманність Кільце на фото «Джеймса Вебба». NASA, ESA, CSA, JWST Ring Nebula Team

Чим цікава туманність на новій світлині?

Туманність Кільце, або Мессьє 57, яку сфотографував «Джеймс Вебб», знаходиться на відстані на відстані приблизно 2 200 світлових років від нас у сузір'ї Ліри та утворилася приблизно чотири тисячі років тому через загибель червоного гіганта. Від масивної зорі лишився білий карлик, який підсвічує газ і пил навколо себе — рештки газових оболонок світила, скинуті внаслідок колапсу. На зображенні «Джеймса Вебба» добре видно, як оболонки розсіюються від взаємодії з середовищем навколо, утворюючи дрібномасштабні структури на краях туманності, тоді як всередині ще лишається резервуар гарячого газу. За спостереженнями телескопа астрономи уточнили й хімічний склад туманності: на світлині фіолетовим позначені області, багаті на азот та сірку, тоді як зеленого забарвлення зображенню додав кисень.

Туманності, як Туманність Кільце, називають планетарними, і за підрахунками астрономів, подібні яскраві астрономічні об'єкти залишать по собі близько 90 відсотків всіх зір. Одного дня і від Сонця може залишитися така сама незвичайна структура, вважають науковці. Тому спостереження «Джеймса Вебба» допоможуть вченим не лише краще зрозуміти, які процеси супроводжували загибель світила, що утворило Туманність Кільце, а і визначити майбутнє Сонячної системи.

Раніше «Джеймс Вебб» вже фотографував планетарні туманності. Зображення туманності NGC 3132 з сузір'я Вітрил стало одним з перших фото, які отримав телескоп після запуску.