«Джеймс Вебб» побачив водневий півмісяць навколо залишку однієї з найближчих наднових

Навколо залишку однієї з найяскравіших та найближчих із зареєстрованих наднової — SN 1987A — космічний телескоп «Джеймс Вебб» побачив незвичайну водневу структуру. У формі півмісяця вона огортає туманність та може бути зовнішнім шаром газу, який викинуло під час спалаху наднової. Досі цю особливість SN 1987A не помічали ані наземні, ані космічні телескопи, пише сайт «Джеймса Вебба».

SN 1987A на знімку телескопа. NASA, ESA, CSA, Mikako Matsuura (Cardiff University), Richard Arendt (NASA-GSFC, UMBC), Claes Fransson (Stockholm University), Josefin Larsson (KTH)

SN 1987A на знімку телескопа. NASA, ESA, CSA, Mikako Matsuura (Cardiff University), Richard Arendt (NASA-GSFC, UMBC), Claes Fransson (Stockholm University), Josefin Larsson (KTH)

Що відомо про цю наднову?

36 років тому у сусідній до нас галактиці Велика Магелланова Хмара, на відстані 168 тисяч світлових років від Землі, вибухнула надновою зоря, майже у 20 разів масивніша за Сонце. Спалах був настільки яскравим, що його можна було побачити навіть неозброєним оком з південної півкулі Землі, а залишки зорі, тобто газ і пил, який викинуло у міжзоряний простір вибуховою хвилею, й досі спостерігають астрономи, і тепер — за допомогою «Джеймса Вебба».

На світлинах SN 1987A в інфрачервоному діапазоні блакитним позначено щільні згустки газу у центральній області залишку, а серпоподібні структури з водню — червоним. Більш розсіяні газопилові оболонки навколо центру SN 1987A утворені з матеріалу, який викидало з зорі ще за десятки тисяч років до її спалаху надновою, а їхня форма є наслідком вибухової хвилі, що виникла під час колапсу світла. Зображення «Джеймса Вебба» стали найчіткішими фото SN 1987A в інфрачервоному діапазоні, а з їхньою допомогою астрономи зможуть вивчати залишки не лише цієї зорі, а і багатьох інших, адже спалахи наднових грають важливу роль в еволюції галактик.

  • Ще один залишок наднової нещодавно вдалося виявити радіотелескопу ASKAP у нашій Галактиці. Знайдена туманність із решток зорі виявилася одним з найбільших та найближчих до Землі залишків наднових.