«Джеймс Вебб» побачив перекис водню на супутнику Юпітера Ганімеді

Космічному телескопу «Джеймс Вебб» вперше вдалося виявити перекис водню на супутнику Юпітера Ганімеді. Він розподілений у верхніх широтах супутника та утворюється внаслідок бомбардування криги на його полярних шапках зарядженими частинками з магнітосфери Юпітера. Досі прямих свідчень такому процесу на Ганімеді не було, розповідає сайт Університету Каліфорнії в Берклі.

Спектроскопічна мапа Ганімеда, яку побудували на основі даних телескопа «Джеймс Вебб». Samantha Trumbo, Cornell

Спектроскопічна мапа Ганімеда, яку побудували на основі даних телескопа «Джеймс Вебб». Samantha Trumbo, Cornell

Навіщо астрономи шукали космічний перекис водню?

Юпітер має найпотужніше магнітне поле серед усіх планет Сонячної системи, через взаємодію з яким супутники планети-гіганта постійно піддаються опроміненню зарядженими частинками. Вони змінюють крижані поверхні трьох найбільших супутників Юпітера — Ганімеда, Європи і Калісто — та грають важливу роль у їхній еволюції. Наприклад, у розріджених атмосферах всіх трьох супутників астрономи реєстрували молекулярний кисень, який утворився через радіоліз води під впливом заряджених частинок.

Однак, особливий інтерес в астрономів викликає Ганімед — найбільший супутник Сонячної системи та єдиний, який володіє власним магнітним полем. Потрапляючи у його магнітосферу, заряджені частинки з Юпітера мають спускатися силовими лініями до полюсів Ганімеда. Утім, прямих доказів посилених хімічних змін криги у полярних шапках супутника не було.

Виявити перекис водню — один з продуктів радіолізу води — у кризі Ганімеда вдалося з допомогою інструмента NIRSpec «Джеймса Вебба», який працює у середньому інфрачервоному діапазоні. Сполука, як і очікували науковці, була зосереджена у полярних областях супутника та його верхніх широтах. Причому кількість перекису водню не корелює з кількістю і розподілом молекулярного кисню, що на думку планетологів, свідчить про посилене опромінення полярних областей Ганімеда, зумовлене наявністю магнітного поля.

Зараз вивчати крижані супутники Юпітера відправилася місія JUICE. Вона шукатиме океани під їхніми поверхнями, але також зможе більше сказати про магнітне поле Ганімеда, який стане останнім пунктом місії.