«Джеймс Вебб» побачив кристали кварцу в атмосфері екзопланети

У щільних хмарах газового гіганта WASP-17b космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив кристали кварцу. Крихітні частинки виникають високо в атмосфері, циркулюють у ній з нічного на денний бік, де плавляться під руйнівним впливом випромінювання батьківської зорі планети. Про відкриття телескопа розповів присвячений його роботі сайт.

Художнє зображення планети. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Художнє зображення планети. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Як кварц формується в атмосфері?

Газовий гігант, якого спостерігав «Джеймс Вебб», володіє масою у 0,4 маси Юпітера та майже вдвічі більший за нього у розмірі. Своєю роздутою атмосферою планета завдячує своїй батьківській зорі, яка знаходиться настільки близько, що нагріває WASP-17b до більш як півтори тисячі градусів Цельсія. Як і на Юпітері, атмосфера WASP-17b здебільшого складається з водню і гелію, але у верхніх її шарах тиску достатньо, щоб домішки кремнезему формували невеликі, розміром у 10 нанометрів, кристали кварцу. Їх і роздивився в інфрачервоному діапазоні «Джеймс Вебб» завдяки інструменту MIRI. Точно визначити, скільки в атмосфері WASP-17b формується кварцу, астрономи не можуть. Однак результати «Джеймса Вебба» допоможуть вченим зрозуміти динаміку атмосфер газових гігантів, а також особливості їхнього хімічного складу, особливо в умовах надзвичайної близькості до батьківських світил.

Що ще незвичайного знаходили на планетах

🔭 В атмосфері ультрагарячого юпітера астрономи знайшли самарій — найважчий з коли-небудь знайдених на екзопланетах елемент

🪩 Телескоп «Хеопс» побачив екзопланету-дзеркало, металічні хмари якої відбивають майже все світло її зорі

🪐 А температура в атмосфері гарячого юпітера виявилася настільки високою, що залізо у ній перетворилося на газ

настільки близько
Один оберт планети навколо зорі займає 3,7 доби