«Джеймс Вебб» підтвердив єдиний механізм формування планет-гігантів

Завдяки найчіткішим на сьогодні знімкам чотирьох екзопланет-гігантів, які отримав телескоп «Джеймс Вебб», астрономи змогли підтвердити, що ці планети сформувалися у той же спосіб, що і Юпітер з Сатурном. Вони повільно накопичували газ на свої тверді ядра, про що засвідчили чіткі ознаки вуглекислого газу у їхніх атмосферах, які знайшов «Джеймс Вебб». Дослідження опубліковано в журналі The Astrophysical Journal.

Планети, які сфотографував «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, STScI, W. Balmer (JHU), L. Pueyo (STScI), M. Perrin (STScI)

Планети, які сфотографував «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, STScI, W. Balmer (JHU), L. Pueyo (STScI), M. Perrin (STScI)

У чому здобуток телескопа?

Завдяки роботі «Джеймса Вебба» астрономи відкинули одну з популярних теорій формування планет-гігантів — через колапс газової хмари. Згідно з нею у газових гігантів, подібних на Юпітер чи Сатурн, немає твердого ядра, а сама планета з'являється, коли згусток газу стискається під впливом гравітації. Утім, тоді б в атмосферах чотирьох планет навколо зорі HR 8799 «Джеймс Вебб» не знайшов би вуглекислого газу у високій концентрації. Його наявність вказує на існування на планетах важких елементів, як-от вуглецю, кисню і заліза. Вони характерні саме для механізму акреції ядра – процесу, коли планети спочатку формуються з твердих частинок, які злипаються і поступово накопичують навколишній газ. А оскільки досліджувані «Джеймсом Веббом» планети надзвичайно подібні до Юпітера й Сатурна: знаходяться на схожій відстані від своєї зорі та мають маси від кількох до десяти мас Юпітера, то це підтверджує, що процес утворення через акрецію ядра є поширеним механізмом формування газових гігантів у Всесвіті.

  • Крім вуглекислого газу «Джеймсу Веббу» вдавалося розгледіти й інші цікаві елементи в атмосферах екзопланет. Зокрема у хмарах одного газового гіганта він знайшов кристали кварцу, які утворюються через вплив на планету випромінювання її зорі.