Дитинчата шимпанзе проявили людські типи прихильності до матерів
Стосунки між дитинчатами та матерями шимпанзе виявилися подібними на людські за типами прихильності, тобто тим, чи звертається дитинча по допомогу до матері та як реагує на неї. А дезорганізований тип прихильності, який вважають патологічним у людей, не виявили й у стосунках тварин. Тому науковці вважають, що прив’язаність між дітьми й матерями, яка в людей формує поведінку в стосунках, сформувалася ще у спільних предків людей і шимпанзе. Дослідження опублікували в журналі Nature Human Behaviour.
Чим відрізнялися типи прихильності в шимпанзе?
Дослідження проводили на 50 шимпанзе (Pan troglodytes) віком до 10 років у національному парку Таї в Кот-д’Івуарі, щоб підтвердити, що дезорганізований тип прихильності є патологічним і в найближчих родичів людини. За майже чотири тисячі годин спостережень за 30 шимпанзе науковці не виявили жодних проявів цього типу прихильності, таких як агресія дитинчати до матері у відповідь на агресію з боку інших особин.
Тоді на групі з 18 особин науковці вирішили дослідити три інших типи прихильності, які ще називають організованими: надійний, тривожно-амбівалентний та уникаючий. Вони знайшли підтвердження існування щонайменше двох цих типів у шимпанзе, а саме надійного та уникаючого. Дитинчата з надійним типом прихильності у відповідь на агресію з боку інших особин починали скиглити та наближалися до матері, щоб отримати підтримку. Водночас дитинчата з уникаючим виявляли самостійність і не показували стресової реакції у відповідь на загрози.
Хоча дослідники використали невелику вибірку, їхнє дослідження свідчить про те, що організовані типи прихильності є еволюційно давніми, тоді як дезорганізований виникає внаслідок екстремальних факторів довкілля. Тому подальші дослідження можуть пояснити, що саме впливає на появу дезорганізованого типу прихильності в приматів у неволі й у людей.
Що відомо про стосунки між дитинчатами та матерями в приматів
🤝 Матері бонобо, шимпанзе й інших людиноподібних приматів виявилися здатними розуміти своїх дитинчат інтуїтивно за жестами.
🗣 Яким би не було ставлення шимпанзе до матерів, а сказати «мама» вони точно можуть: фонетичне дослідження показало, що сказане шимпанзе та людиною слово майже не відрізняються.
🍃 А вже доросла самиця шимпанзе здивувала не лише свою матір, але й дослідників, під час грумінгу показавши мамі листок. Річ у тім, що привернення уваги до просто цікавого предмета раніше вважали виключно людською рисою.