Шимпанзе Фіона показала матері листок

Дослідники описали випадок привернення уваги до предмета жестом у шимпанзе. Вчені стали свідками, як доросла самка Фіона показує своїй матері листок під час грумінгу. Дотепер схожа поведінка, метою якої є просто привернення уваги до цікавого предмета, була відома лише в людей. Спостереження описане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Що дивного у діях шимпанзе?

Діти вже у віці одного року вміють показувати жестами предмети або на предмети, на які хочуть привернути увагу інших. Така здатність вважається винятковою людською здібністю. Людиноподібні примати теж вказують на предмети, але дотепер було відомо, що ці жести не просто для привернення уваги, а означають прохання провзаємодіяти з предметом — наприклад, так тварини можуть просити подати щось або показати конкретне місце на тілі для грумінгу. Тепер людина стала ще трохи менш унікальною, оскільки вчені Університету Йорка й Університету Тафтса з колегами таки описали вміння інших приматів, принаймні шимпанзе (Pan troglodytes), теж привертати увагу до чогось жестами.

Що показував шимпанзе?

Дослідники спостерігали за взаємодією групи шимпанзе Нґоґо у Національному парку Кібале, що в Уганді. Тварини займалися грумінгом, у тому числі з використанням листя, торкаючися його губами й пальцями. Припускають, так шимпанзе можуть поміщати в листки витягнутих з хутра ектопаразитів, наприклад, кліщів, іноді ще й здавлюючи їх пальцями.

Одного дня вчені стали свідками незвичайної поведінки, що відбулася між самкою шимпанзе на ім'я Сазерленд і її дорослою дочкою Фіоною. Фіона саме доглядала за хутром матері, коли зірвала з дерева листок і почала з ним взаємодіяти. Сазерленд у цей час дивилася в інший бік, але раптом Фіона простягнула до неї листок. Мати не придала значення цьому жесту і тоді Фіона трохи перемістила свою руку, мабуть, щоб Сазерленд краще побачила листок (або паразита на ньому). Коли та нарешті повернула до нього голову й прикувала до нього свою увагу, Фіона забрала руку й продовжила займатися листком, наче досягла своєї цілі. Ця поведінка узгоджується із такою у людей, які хочуть просто щось показати іншим, а не просити про дію.

Науковці проаналізували ще 84 відео зі схожою взаємодією шимпанзе між собою та листками, щоб знайти потенційне альтернативне пояснення діям Фіони. Але з'ясувалося, що її поведінка відрізнялася від такої, якби вона хотіла поділитися з матір'ю листком як їжею, просто погратися чи просити про іншу дію. Натомість найкраще пояснює ситуацію саме версія про те, що Фіона усього лиш вирішила показати об'єкт, що її зацікавив, матері. Тепер вчені спостерігатимуть, чи властива схожа поведінка й іншим шимпанзе.