Ритм дихання виявився ключовим для синхронізації мозкових хвиль та закріплення спогадів під час сну. Дослідження мозкової активності у відповідальній за пам’ять ділянці мозку, званій гіпокампом, виявило, що координація різних типів її активності залежить від дихання під час сну. Це відкриття може пояснити, чому порушення дихання у старших людей і пацієнтів з апное уві сні можуть спричиняти погіршення пам’яті та розумових здібностей загалом. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Як вивчали зв’язок дихання уві сні та пам’яті?
Науковці залучили до дослідження шість пацієнтів, у яких за допомогою введених у гіпокамп електродів вивчали активність мозку під час другої фази сну — коли мозок переходить від неглибокого до глибокого сну. У цих людей виявили невідомі досі коливання активності, які синхронізовані з диханням.
Ці коливання виявилися пов’язаними з повільними хвилями у гіпокампі, які відповідальні за «сортування» денних спогадів і перетворення їх на довготривалу пам’ять. Зв’язок між диханням і пам’яттю підтверджує і те, що відповідальні за нюх ділянки мають безпосередній зв’язок з гіпокампом, а активністю в цих ділянках керує саме темп дихання.
Тож такі результати допоможуть краще зрозуміти зв’язок між порушеннями дихання та нейродегенеративними захворюваннями, такими як деменція. Вони можуть навіть підказати способи профілактики чи лікування таких захворювань, спрямовані на нормалізацію ритму дихання.
Як дихання уві сні впливає на якість життя
🧠 Обструктивне апное уві сні, коли дихання тимчасово переривається, спричинило в чоловіків середнього віку когнітивні порушення.
👃 Зменшити важкість апное уві сні зміг носовий спрей із блокатором калієвих каналів, який тримає м’язи глотки в тонусі. Також полегшив апное препарат тирзепатид, який використовують для лікування ожиріння та діабету.
😠 А от хропіння у підлітків пов’язали з більш проблемною поведінкою, особливо у тих, хто мав ожиріння. Але на розумові здібності підлітків часте хропіння не впливало.