Хропіння підвищило ризик проблем з поведінкою в підлітків, але не вплинуло на їхні розумові здібності. Як виявилося, ефект був ще помітнішим у підлітків, що на додачу до хропіння мали ожиріння. Такі результати свідчать про те, що батькам варто звертати увагу не лише на потенційні наслідки хропіння для фізичного здоров’я, але й для психологічного стану їхніх дітей-підлітків. Дослідження опублікували в JAMA Network Open.
Як вивчали вплив хропіння на поведінку?
Дослідники аналізували дані майже 12 тисяч дітей віком від 9 до 17 років, чиї батьки повідомляли про те, наскільки часто їхні діти хропіли: ніколи, до трьох ночей на тиждень або більше. Ці дані порівнювали з оцінками дітей за шкалою розумових здібностей і проблем з поведінкою.
Як виявилося, підлітки з частим хропінням мали значно вищі показники проблем з поведінкою, зокрема тривожності, проблем з увагою та соціалізацією, а також порушення правил. Крім дітей з ожирінням, вищі показники також були у хлопців та дітей з небагатих сімей. Такі результати вказують на те, що хропіння у підлітковому віці може бути передвісником проблем з ментальним здоров’ям, а тому потребує вчасної корекції.
Як борються з хропінням
🧠 Апное уві сні, коли під час хропіння тимчасово припиняється дихання, вже пов’язали з погіршенням розумових здібностей у чоловіків.
👃 Полегшити стан при апное уві сні запропонували за допомогою носового спрею, який впливає на роботу м’язів носоглотки та полегшує дихання.
💊 Позбутися апное уві сні та хропіння пацієнтам з ожирінням можуть допомогти ліки тирзепатид, які зазвичай використовують для лікування цукрового діабету та ожиріння.