Апное з хропінням пов'язали з погіршенням когнітивних функцій у чоловіків

Європейські й австралійські науковці з'ясували, що обструктивного апное уві сні, коли при хропінні тимчасово припиняється дихання, може бути достатньо для погіршення когнітивних здібностей у чоловіків середнього віку. Це змушує переглянути уявлення про роль супутніх захворювань у зниженні когнітивних функцій, йдеться у статті журналу Frontiers in Sleep.

GIPHY

GIPHY

Що таке апное?

Терміном апное позначають тимчасове припинення дихання. Воно часто відбувається уві сні, супроводжуючись хропінням, через зменшення тонусу м'язів верхніх дихальних шляхів та перекриття нормального потоку повітря. У такому разі стан називається обструктивним апное уві сні і від нього страждає до 38 відсотків людей, переважно чоловіків. Хоча пацієнти з таким порушенням дихання зазвичай не помічають його безпосередньо, але відмічають денну сонливість, втому, а також погіршення розумових можливостей, як-от уваги, пам'яті та мислення.

Проте когнітивні здібності погіршуються не у всіх пацієнтів із обструктивним апное уві сні, що навело деяких дослідників на думку, що самого порушення дихання недостатньо і, можливо, вагому роль відіграють ще й інші патологічні процеси, як-от пов'язані зі старінням. Але результати науковців з Королівського коледжу Лондона та їхніх колег із Великої Британії, Німеччини та Австралії списують вину безпосередньо на апное, а не супутні патології.

Яке дослідження дозволило звинуватити апное?

Вчені провели невелике дослідження за участі 27 чоловіків середнього віку з нелікованим обструктивним апное уві сні та без супутніх захворювань, що є рідкістю, і семи чоловіків з такими ж параметрами, але без апное, для контролю. Добровольці пройшли обстеження для встановлення ступеня важкості їхнього апное, якщо наявне, та тестування когнітивних здібностей. З'ясувалося, що у чоловіків з апное гірші показники виконавчої функції мозку, візуальнопросторової пам'яті, пильності, уваги та психомоторного контролю. При цьому найгірша ситуація була у чоловіків з найважчим апное. До того ж науковці вперше виявили зв'язок між обструктивним апное уві сні та гіршими когнітивними здібностями, які важливі для соціальних взаємодій, у пацієнтів середнього віку.

Результати цього дослідження свідчать, що обструктивне апное уві сні може бути достатнім фактором погіршення когнітивних здібностей у середньому віці. Але їх слід перевірити у дослідах з більшою кількістю людей.