Археологи знайшли мірні ложечки, датовані I-IV століттями нашої ери, які могли використовувати давні германські племена для дозування психоактивних речовин і вживання їх як стимуляторів на полі бою. Раніше такі знахідки виявляли лише серед римських і грецьких артефактів, але нове відкриття може свідчити про те, що психоактивні речовини могли використовувати як стимулятори під час бою у більшій частині Європи. Дослідження опублікували в журналі Praehistorische Zeitschrift.
Художнє зображення германського воїна, який використовує мірну ложечку для вживання психоактивних речовин. Stanislav (Stanisław) Kontny / Praehistorische Zeitschrift.
Які речовини германці використовували у бою?
Попри те, що існує безліч доказів використання психоактивних стимуляторів римськими та грецькими воїнами, прямих свідчень про їх використання у цей же період іншими народами Європи недостатньо. Однак археологи виявили 241 металевий артефакт у формі ложечки, прикріпленої до кінця ременя, які знаходили на півночі Європи, у Німеччині та Польщі. Порівнявши ці знахідки з практиками сусідніх народів, науковці припустили, що їх використовували саме як мірні ложечки для психоактивних речовин, щоб уникнути передозування.
Зображення мірних ложечок, які могли використовувати для дозування психоактивних речовин. Jarosz-Wilkołazka et al. / Praehistorische Zeitschrift, 2024
Дослідники також проаналізували доступність різних психоактивних речовин для германських племен того періоду. Як виявилося, германські воїни могли використовувати опіум, коноплі, мухомори та беладону — у вигляді порошку чи змішуючи з алкоголем. Археологи вважають, що такі речовини могли використовувати для підвищення ефективності та витривалості бійців і зменшення стресу під час битв.
Але науковці також зазначають, що доступність психоактивних речовин і вміння їх дозувати могли сприяти їх використанню в ритуальних і медичних цілях. Подальші дослідження допоможуть краще зрозуміти давні військові та культурні практики, а також фармакологічні знання давніх германців.
Більше психоактивних знахідок
🍃 Аналіз муміфікованих решток людей із культури Наска з Перу вказав на використання коки, а також — отруєння дитини мескаліном перед принесенням у жертву.
💀 В Італії у черепах знайшли найдавніші сліди використання коки у Європі, які майже на два століття старіші за перші письмові згадки про вживання кокаїну європейцями.
🏺 У давньоєгипетській посудині із зображенням бога Беса археологи виявили сліди психотропних речовин рослинного походження, маточного молочка чи меду та людської біологічної рідини.