В Італії знайшли найдавніші сліди вживання коки в Європі, які датують 1600-ми роками. Виявити їх археотоксикологам допоміг аналіз тканин мозку з людських решток, які виявили в місті Мілан. Як зазначають науковці, ця знахідка майже на два століття випереджає попередні дані про привезення цієї психоактивної рослини в Європу. Своє дослідження вони опублікували в журналі Journal of Archaeological Science.
Сліди сифілісу на черепі чоловіка, який вживав коку у 1600-х роках. Giordano et al. / Journal of Archaeological Science
Хто вживав коку в Європі?
Науковці дослідили 9 зразків тканин мозку з крипти Ca’ Granda в Мілані й у двох з них виявили сліди алкалоїдів коки — кокаїну, бензоїлекґоніну, який є неактивним метаболітом кокаїну, та гігрину, який вказав на те, що кокаїн потрапив у мозок людей саме через жування листя коки. Одним з людей, в чиїх мізках знайшли кокаїн, був чоловік віком 30-45 років з ознаками сифілісу, а особу другої людини не вдалося встановити, адже її череп не зберігся.
Оскільки кока не зустрічалася у жодному з фармакологічних реєстрів, науковці припустили, що вона не використовувалася у Європі XVII століття в медичних цілях. Коку могли використовувати за її відновлювальні чи стимулювальні властивості, тож це дослідження показує довгий шлях кокаїну до становлення як небезпечного наркотику, який був відповідальним за 20 відсотків випадків передозувань у 20 столітті.
Що ще ми нещодавно писали про кокаїн
🦈 Бразильським екотоксикологам вдалося підтвердити наявність кокаїну в м'язах і печінці 13 акул виду бразильська довгоноса, що свідчить про вміст кокаїну у водах, де вони живуть.
🍃 Ботанікам не вдалося за зовнішніми особливостями рослин коки відрізнити дикий її вид від того, який вирощують на плантаціях для отримання кокаїну, що може серйозно нашкодити боротьбі з наркоторгівлею.
🐦 А контрабанда кокаїну виявилася шкідливою для розселення перелітних птахів у Центральній Америці — там наркоторговці масово знищують їхні місця для зимівлі задля будування доріг та схованок.