Давні британці вбили, розчленували та з'їли 37 людей 4000 років тому

Археологи знайшли докази найбільшого масового вбивства у доісторичній Британії — на це вказав аналіз понад трьох тисяч фрагментів кісток віком 4000-4200 років. Ці кістки належали щонайменше 37 людям і містили сліди насильницької смерті, розчленування тіл і можливого канібалізму. Причому такі дії давніх британців археологи пов’язують саме з проявом насильства, а не з ритуалами поховання, адже для поховань того часу не характерним було розчленування. Таке відкриття може змусити науковців переглянути поширене досі уявлення про бронзову добу в Британії як про доволі мирний час. Дослідження опублікували в журналі Antiquity.

Череп зі слідами травми тупим предметом. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Череп зі слідами травми тупим предметом. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Наскільки мирним було життя давніх британців?

Період ранньої бронзової доби у Британії, тобто 2200-1600 роки до нашої ери, відзначився значними змінами в культурі, зокрема переходом від кам’яних до бронзових знарядь, розвитком скотарства та поширенням індивідуальних поховань шляхом кремації замість групових. Такий розвиток суспільства сприяв налагодженню мирних стосунків між місцевими жителями, через що в країні майже не знаходили слідів насильницьких смертей у цей період.

Розташування шахти, у якій знайшли рештки 37 людей. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Розташування шахти, у якій знайшли рештки 37 людей. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Винятками є скелет молодого чоловіка зі Стоунхенджу, якого було вбито кількома пострілами з лука, та поховання літнього чоловіка у Рактоні на півдні Англії зі слідами вбивства бронзовою зброєю. Щоб дослідити, чи були ці знахідки свідченнями випадкових епізодів насильства, чи все ж воно траплялося частіше, науковці зі Сполученого Королівства, Бельгії та Іспанії на чолі з дослідником з Оксфордського університету провели аналіз решток з природної шахти на південному заході Англії, розкопки у якій проводилися у 1970-1980-х роках.

Що нового дізналися про доісторичних британців?

Як встановили археологи, людські рештки у шахті Чартерхаус Воррен розташовані у чотири шари, найбагатшим на рештки з яких є другий. Дослідники зосередилися на кістках з нього, який датують 2210-2010 роками до нашої ери. Загалом провели аналіз понад 3000 кісток, які належали щонайменше 37 людям, похованих в один час. Це вже суперечить традиції поховань того часу, адже зазвичай людей ховали поодинці. Серед цих решток були кістки людей обох статей і різного віку: від дітей до людей старшого віку, але близько половини належала старшим дітям і підліткам.

Щелепа дитини віком 10 років зі слідами порізів. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Щелепа дитини віком 10 років зі слідами порізів. Schulting et al. / Antiquity, 2024

Надалі науковці зосередилися на рештках 25 осіб з другого шару, які збереглися найкраще. Майже на половині черепів знайшли сліди травм від ударів, на що вказали характерні переломи й розшарування кістки. 20 відсотків знайдених кісток також містили сліди розрізання, що свідчать про розділення суглобів і розчленування тіла після смерті. Такі ж сліди були на половині знайдених шийних хребців, що може свідчити про обезголовлення. Череп однієї людини містив сліди скальпування, а щелепа іншої — видалення язика. А сліди порізів на довгих кістках вказують на те, що в загиблих могли видалити кістковий мозок і, ймовірно, з’їсти. Гіпотезу про канібалізм підтверджують і сліди від людських зубів на дрібніших кістках.

Що цікаво, археологи не знайшли слідів битви, таких як стріли, серед решток цих людей. Імовірно, напад застав їх зненацька, або ж загиблі були полоненими. Це підтверджує гіпотезу саме про акт насильства, можливо, на ґрунті помсти за попередню кривду. У рештках двох підлітків також знайшли сліди геному збудника чуми, тож існує припущення, що страх хвороби міг підштовхнути представників давньої культури до вбивства.

Що означає ця знахідка?

Сліди зняття м’яса з кісток свідчать про те, що м’ясо загиблих могли спожити в їжу. Як встановили археологи, це не пов’язано з нестачею їжі, адже в регіоні було достатньо худоби. Така поведінка також не вписується в уявлення про тодішні ритуали поховання. Нарешті, науковці відкинули гіпотезу про етнічний конфлікт, адже більшість загиблих не були чужинцями.

Імовірно, археологи не зможуть достеменно встановити, що сталося із людьми, чиї рештки після насильницьких дій опинилися скинутими у шахту. Але дослідники підозрюють, що жертв насправді може бути більше, адже шар, у якому знайшли рештки, простягається далі вглиб шахти. Тож подальші дослідження розкажуть більше про те, наскільки поширеним було насильство серед представників культур бронзової доби у Британії, а також допоможуть краще зрозуміти мотиви такого вчинку.

Чим ще дивували знахідки археологів

🦷 У Північній Америці археологи знайшли щелепу, яка, згідно з аналізом ДНК, належала капітану загубленого корабля з ХІХ століття, якого з’їла його ж команда.

🔥 На Черкащині дослідники виявили рештки сімох трипільців, які загинули під час пожежі або від травм черепа. Хто винуватець їхньої загибелі — поки невідомо.

🫀 У Перу знайшли рештки 76 дітей, яких могли принести в жертву представники культури Чиму заради врожаю, розрубавши грудні клітки та витягнувши серця.

🧬 У Норвегії прочитали ДНК чоловіка, чиї рештки знайшли на дні замкового колодязя. Як виявилося, його скинули туди та закидали камінням під час облоги у XII столітті.

🦴 А в Бельгії знайшли таємниче поховання, складене з кісток щонайменше семи людей, зокрема двох дітей, які жили в різні періоди часу — від кам’яної доби до римського часу.