Чоловіки з обрізанням виявилися менш схильні до зараження ВІЛ

Ризик зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) виявився нижчим в обрізаних чоловіків, які займаються сексом із чоловіками. Вчені дійшли до такого висновку після спостереження за чоловіками з групи ризику ВІЛ-інфекції у Китаї. Зважаючи на результати, науковці запропонували включити гомосексуальних чоловіків до медичних протоколів добровільного обрізання крайньої плоті статевого члена. Відповідна стаття опублікована в журналі Annals of Internal Medicine.

ВІЛ пі мікроскопом, зафарбований на зображенні для кращої видимості. BSIP / UIG

ВІЛ пі мікроскопом, зафарбований на зображенні для кращої видимості. BSIP / UIG

Як обрізання може впливати на ризик підхопити ВІЛ?

ВІЛ залишається серйозною загрозою громадському здоров’ю, забираючи сотні тисяч життів на рік. Поки пошук варіантів лікування інфекції триває, профілактика залишається вкрай актуальною. Але щоб вона була якомога дієвішою, потрібно краще розуміти, що саме впливає на ризики зараження.

Попередні дослідження вже вказували, що обрізані чоловіки рідше заражаються сифілісом та генітальним герпесом. Інші науковці запевняли, що обрізання може знизити ризик зараження й ВІЛ, на користь чого наводили два пояснення. Перша причина – внутрішня поверхня крайньої плоті містить численні лімфоцити та клітини Лангерганса, які є первинними мішенями для вірусу. Друга – тепле, вологе середовище під крайньою плоттю сприяє розвитку інфекції. Тож у новій роботі науковці вирішили перевірити, наскільки їхнє припущення правдиве.

Як довели взаємозв’язок між обрізанням та ВІЛ?

У свіжому дослідженні взяли участь 247 необрізаних, ВІЛ-негативних чоловіків, які практикували анальний секс в активній ролі і мали більше одного статевого партнера-чоловіка протягом останніх 6 місяців. Швидке тестування на ВІЛ проводили на початку дослідження та через 3, 6, 9 і 12 місяців. Також тричі протягом дослідження проводилися тести на інші статеві інфекції (сифіліс, вірус простого герпесу другого типу та вірус папіломи людини) – на початку, через 6 та 12 місяців.

На відміну від групи порівняння, в групі обрізаних піддослідних не було зафіксовано жодного випадку захворювання на ВІЛ. Натомість в групі контролю виявили 5 випадків зараження вірусом. Водночас між групами учасників були відсутні вірогідні відмінності в частоті зараження іншими інфекціями, які передаються статевим шляхом.

Як результати дослідження допоможуть чоловікам вберегтися від ВІЛ?

Хоча обрізання є загальноприйнятою та давньою традицією в багатьох культурах, його примусове проведення залишається суперечливим, особливо якщо це стосується неповнолітніх. Зокрема кампанії, які пропагують обрізання в Африці, стикалися із жорсткою критикою, котра ставила під сумнів докази на користь цієї маніпуляції.

Нове дослідження стверджує, що добровільне медичне чоловіче обрізання справді може забезпечити захист від ВІЛ-інфекції. Водночас автори попереджають, що самого обрізання недостатньо для профілактики захворювання. Потрібен комплексний підхід для захисту від вірусу імунодефіциту: презервативи, навчальні матеріали щодо зменшення кількості партнерів, регулярне тестування на ВІЛ і доконтактна або постконтактна профілактика залежно від обставин.

Які ще наукові відкриття стосовно ВІЛ виявили нещодавно

🦠 У Європі зафіксували новий варіант вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), який є більш заразним і спричиняє швидше прогресування інфекції

🧫 Пересадка стовбурових клітин вилікувала від ВІЛ-інфекції вже п’ятого пацієнта

💊 Прийом препаратів для лікування ВІЛ-інфекції пов'язали зі зниженням ризику розвитку розсіяного склерозу