ВІЛ та ліки проти нього пов'язали з нижчим ризиком розсіяного склерозу

ВІЛ-інфекцію та приймання антиретровірусних препаратів для її лікування пов'язали зі зниженим щонайменше на 45 відсотків ризиком розвитку розсіяного склерозу. Найбільше зв'язок простежується у жінок, у яких при ВІЛ-інфекції ризик розсіяного склерозу знижується на 72 відсотки. Такі результати описані у статті журналу Annals of Neurology.

ВІЛ у кишківнику. Mark Ladinsky / California Institute of Technology

ВІЛ у кишківнику. Mark Ladinsky / California Institute of Technology

Чому ВІЛ вивчали разом із розсіяним склерозом?

На відміну від ВІЛ-інфекції, розсіяний склероз є автоімунною хворобою, за якої імунна система пацієнта руйнує його власні нерви, і вона не передається іншим. Утім, декілька попередніх досліджень вказали, що у людей із ВІЛ-інфекцією може бути знижений ризик цієї хвороби, хоч інші дослідження подібного зв'язку не знаходили. Щоб розібратися, чи існує насправді залежність двох захворювань, науковці Університетського коледжу Лондона, Каролінського інституту та Університету Британської Колумбії проаналізували історію майже кожного пацієнта з ВІЛ у Швеції після 2001 року та в Канаді після 1992 року. За пацієнтами спостерігали щонайменше до 2018 року, порівнюючи частоту розсіяного склерозу серед них.

Що вказали результати спостереження?

Із 29 163 ВІЛ-позитивних пацієнтів розсіяний склероз розвинувся лише у 14 з них. Це на 47 відсотків менше випадків, ніж властиво за той же час у загальній популяції. Коли науковці окремо глянули на тих інфікованих, що вже почали антиретровірусну терапію ВІЛ, то ризик розсіяного склерозу у пацієнтів був меншим на 45 відсотків. Але показник виявився залежним від статі. Так, у жінок зниження ризику сягало 72 відсотків.

Результати вчених підкріплюють попередні дослідження, вказуючи, що ВІЛ-інфекція справді пов'язана з меншими шансами на розсіяний склероз. При цьому ефект може бути зумовлений як самим інфікуванням, так і антиретровірусною терапією. Оскільки ВІЛ знищує CD4+ Т-клітини, які також залучені до ранньої фази розсіяного склерозу, то можливо, що саме це знижує шанси на автоімунну хворобу. З іншого боку, можливо, що антиретровірусна терапія також ефективна проти вірусу Епштейна — Барр, якого підозрюють у спричиненні розсіяного склерозу.