Частота суїцидів знизилася на 40 відсотків за останні 30 років. В Україні — лише на два відсотки
З 1990 по 2021 роки частота самогубств у світі знизилася на 40 відсотків — з майже 15 до 9 випадків на 100 тисяч людей. Водночас в Україні цей показник зменшився лише на два відсотки — як і в усій Східній Європі, частота суїциду у нашій країні була однією з найвищих у світі. Утім вік вчинення самогубства виріс, що свідчить про зменшення його частоти серед молодих людей. Дослідження опублікували в журналі The Lancet Public Health.

Частота самогубств на 100 тисяч населення: чим темніший червоний колір, тим більша частота. Davis Weaver et al. / The Lancet Public Health, 2025
У яких частинах світу частота суїциду зменшувалася найшвидше?
Частота самогубств була найвищою у східній Європі (країнах Балтії, Молдові, Україні, росії та білорусі) — 19 випадків на 100 тисяч населення, а також в Африці на південь від Сахари — 14-16 випадків. Водночас найбільш помітним зменшення частоти суїцидів було в Східній Азії — на понад 65 відсотків, Західній і Центральній Європі — на 40 відсотків.
Збільшення середнього віку самогубства було приблизно однаковим серед чоловіків і жінок — з 42-43 до майже 47 років. Утім серед жінок значно частіше траплялися спроби суїциду, після яких вони потребували медичної допомоги. Крім того, частота самогубств серед чоловіків зменшилася лише на третину, тоді як серед жінок — аж наполовину. Це може бути пов’язаним із тим, що жінки частіше звертаються про психологічну допомогу. Як з’ясували автори, серед чоловіків була вищою частота використання вогнепальної зброї для суїциду, а надто в таких країнах, як США, Уругвай і Венесуела.
Що цікаво, пандемія ковіду не мала суттєвого впливу на частоту самогубств — між 2019 і 2021 роками ця частота залишалася фактично незмінною. Науковці сподіваються, що їхні результати допоможуть краще запобігати самогубствам у різних країнах світу. Наприклад, хоча вогнепальна зброя вважається методом самогубства з найбільшою летальністю, лише в деяких країнах суїциди з її використанням стали траплятися частіше. Тож в інших частинах світу можуть бути ефективнішими заходи, спрямовані не на зменшення доступності вогнепальної зброї, а на покращення ментального стану та збільшення доступності психотерапії.
Які фактори впливають на частоту самогубства
🧠 У шведському дослідженні науковці показали, що люди з епілепсією вчиняють самогубство вдвічі частіше за людей без цієї хвороби. Особливо високим був ризик у людей із супутніми психічними розладами.
🤕 Зі збільшеним ризиком самогубства може бути пов’язаним навіть звичайний головний біль. Як найпоширеніший його вид, так і мігрень і біль після травми голови, збільшували ризик спроб і вчинення самогубства у півтора-три рази.
💉 Приймання препарату від діабету та ожиріння «Оземпік» пов’язали зі збільшенням частоти думок про суїцид. Що цікаво, інше дослідження показало, що приймання цього препарату, навпаки, знижує ризик суїцидальної поведінки на 10 відсотків.