Бобри прискорили танення вічної мерзлоти на Алясці

На Алясці боброві греблі сприяють підтопленню навколишніх земель, призводячи до руйнування вічної мерзлоти та вивільнення в атмосферу парникових газів. На це вказують результати дослідження американських науковців, опубліковані у журналі Environmental Research Letters.

GIPHY

GIPHY

Чому винять бобрів?

Американські бобри (Castor canadensis) широко заселили арктичну тундру протягом останніх 50 років. Але їхні греблі можуть спричиняти місцеві затоплення та танення вічної мерзлоти, яка містить велику кількість органічного вуглецю. Він вивільняється в атмосферу із таненням замерзлого ґрунту у вигляді парникових газів — вуглекислого та метану. Це може ще більше сприяти потеплінню клімату, що в Арктиці відбувається у чотири рази швидше, ніж по планеті загалом.

Однак остаточно незрозуміло, наскільки суттєвий внесок роблять бобри у викиди парникових газів в Арктиці. Дослідники на чолі з геофізиками Аляскинського університету в Фербанксі вирішили це з'ясувати. Вони використали дані про місцевість північно-західної Аляски на площі 429 квадратних кілометрів, отримані з повітря за допомогою інфрачервоного спектрометра. Вчені зіставляли локації з активним викидом метану та водні об'єкти, зокрема 118 бобрових ставків.

Що з'ясували про бобрів в Алясці?

Згідно з результатами аналізу, осередків викидів метану було суттєво більше поблизу бобрових ставків, простягаючись на відстань до 60 метрів від них. А в межах 25 метрів від водойм, заселених бобрами, вчені виявили на 51 відсоток більше осередків метану, ніж навколо водойм без бобрів. Науковці роблять висновок, що підтоплення, спровоковані діяльністю бобрів, призводять до ще сильнішого танення вічної мерзлоти. А оскільки тварини продовжують ширитися Арктикою, це може суттєво змінити вуглецевий цикл цього вразливого району.