Біологи виявили першого глибоководного плавучого прозорого морського слимака

Біологи виявили у Тихому океані плавучого прозорого морського слимака, який першим з представників свого ряду оселився в абісальній зоні океану, куди не доходить світло з поверхні. Зазвичай його родичі мешкають у ближчих до поверхні зонах океану та використовують для пересування по дну м’язисту ногу, тоді як цей утворив специфічний каптур, за допомогою якого плаває у товщі води. Такі його особливості настільки відрізняють новий вид від решти морських слимаків, що його віднесли до нової родини. Дослідження опублікували в журналі Deep-Sea Research Part I.

Зовнішній вигляд нового виду молюсків Bathydevius caudactylus. Robison & Haddock / Deep-Sea Research Part I, 2024

Зовнішній вигляд нового виду молюсків Bathydevius caudactylus. Robison & Haddock / Deep-Sea Research Part I, 2024

Як виявили незвичного слимака?

Вперше невідомий вид голозябрових молюсків, або морських слимаків (Nudibranchia), помітили ще у 2000 році біля берегів Каліфорнії, а з того часу зафіксували поблизу тихоокеанського узбережжя США ще 156 представників цього виду. Усі вони мешкали на глибині одного-чотирьох кілометрів, були розміром від 5 до 15 сантиметрів та мали хвіст з відростками, які світяться у темряві та відділяються, якщо слимак опиняється в небезпеці.

Біолюмінесценція, тобто світіння у темряві, нового виду молюсків. Robison & Haddock / Deep-Sea Research Part I, 2024

Біолюмінесценція, тобто світіння у темряві, нового виду молюсків. Robison & Haddock / Deep-Sea Research Part I, 2024

За ці особливості молюска назвали Bathydevius caudactylus, що з латини перекладається приблизно як «глибоководний обманник з пальцями внизу тіла». Генетичний аналіз показав, що цей вид належить до окремої еволюційної гілки в межах ряду голозябрових молюсків, і вона є вже третьою незалежною гілкою, в межах якої виникла здатність до світіння у темряві у цих молюсків. Це дослідження підкреслює те, що у глибинах океану можуть існувати види чи цілі родини тварин, про існування яких науковці ще не знають.

Кого ще знаходили у глибинах океану

🦠 У Маріанській западині на глибині майже дев’яти кілометрів науковці виявили новий і найбільш глибоководний вид бактеріофагів, тобто вірусів-патогенів бактерій.

🦑 Рідкісного глибоководного кальмара без присосок помітили біля Галапагоських островів усього вдруге в історії. А біля Самоа зафільмували глибоководного кальмара з найбільшими у світі здатними до світіння органами.

🐡 У риб глибоководних вудильників уперше виявили здатність до біофлюоресценції на додачу до біолюмінесценції на поверхні приманки.