Біоінженери виростили яловичину на рисових зернах

Біоінженери використали рисові зерна як субстрат для вирощування на них яловичини, щоб збагатити рослинний продукт поживними речовинами м'яса. У теперішньому варіанті рис став несуттєво багатшим на жири та білок, однак надалі вміст клітин у продукті спробують збільшити, щоб підвищити ці показники. Вартість такого рису оцінюють приблизно у 2,23 американського долара за кілограм, що порівнянно зі звичайним рисом з ціною у 2,2 долара, але суттєво менше за яловичину з ціною 14,88 долара. Про винахід повідомляє Nature, стаття вчених опублікована у журналі Matter.

Миска рису, покритого клітинами штучного м'яса. Yonsei University

Миска рису, покритого клітинами штучного м'яса. Yonsei University

Навіщо ростити м'ясо на рисі?

Через низьку схильність спричиняти алергії та відносну дешевизну рис став одним із найпопулярніших харчових продуктів у світі. Водночас він не містить усіх необхідних для людини поживних речовин, тому не є повноцінним. Науковці працюють над різними підходами, щоб зробити його поживнішим. Наприклад, використовують генетичну модифікацію рослини, щоб змусити її виробляти більшу кількість бета-каротину — попередника вітаміну А.

Водночас науковці з південнокорейського Університету Йонсе вирішили доповнити рис м'ясом, але при цьому не використовувати фермерських тварин, щоб зекономити як на ціні, так і на негативному впливі на довкілля. І вони спробували виростити м'ясо на самих зернах.

Яким чином виростили м'ясо на рисі?

Спочатку науковці думали, що завдяки пористості до рисових зерен легко прикріплятимуться клітини м'язів і жиру корів. Але перші експерименти показали хибність припущення. Тож для збільшення прикріплення і росту клітин вчені попередньо покрили сирі рисові зерна рибним желатином і поширеною харчовою добавкою мікробною трансглутаміназою. Клітини залишили рости на рисі протягом тижня, а відтак помили та пропарили, як це робили б зі звичайним рисом.

Рисові зерна під час вирощування на них м'яса. Yonsei University

Рисові зерна під час вирощування на них м'яса. Yonsei University

Отриманий продукт — рожеві на вигляд рисові зерна — виявилися більш жорсткими та твердими за звичайні. Їхня поживна цінність змінилася теж, хоч і несуттєво. Так, 100 грамів яловичого рису містили всього на 0,1 грама більше жиру та на 0,31 грама більше білка, ніж звичайний, що відповідає різниці у 7 та 9 відсотків, відповідно. Це те ж саме, що людина з'їла б 100 грамів рису та один грам яловичини. Але вчені розуміють, у чому причина — клітин було замало, тож вони сформували лише тонку плівку на рисових зернах. Тому у наступних дослідах автори працюватимуть над збільшенням кількості коров'ячих клітин на рисі.

  • Про технологію, успіхи та перспективи вирощування штучного м'яса ми детально писали у матеріалі «М'ясо з пробірки».