Біоінженери використали рисові зерна як субстрат для вирощування на них яловичини, щоб збагатити рослинний продукт поживними речовинами м'яса. У теперішньому варіанті рис став несуттєво багатшим на жири та білок, однак надалі вміст клітин у продукті спробують збільшити, щоб підвищити ці показники. Вартість такого рису оцінюють приблизно у 2,23 американського долара за кілограм, що порівнянно зі звичайним рисом з ціною у 2,2 долара, але суттєво менше за яловичину з ціною 14,88 долара. Про винахід повідомляє Nature, стаття вчених опублікована у журналі Matter.
Навіщо ростити м'ясо на рисі?
Через низьку схильність спричиняти алергії та відносну дешевизну рис став одним із найпопулярніших харчових продуктів у світі. Водночас він не містить усіх необхідних для людини поживних речовин, тому не є повноцінним. Науковці працюють над різними підходами, щоб зробити його поживнішим. Наприклад, використовують генетичну модифікацію рослини, щоб змусити її виробляти більшу кількість бета-каротину — попередника вітаміну А.
Водночас науковці з південнокорейського Університету Йонсе вирішили доповнити рис м'ясом, але при цьому не використовувати фермерських тварин, щоб зекономити як на ціні, так і на негативному впливі на довкілля. І вони спробували виростити м'ясо на самих зернах.
Яким чином виростили м'ясо на рисі?
Спочатку науковці думали, що завдяки пористості до рисових зерен легко прикріплятимуться клітини м'язів і жиру корів. Але перші експерименти показали хибність припущення. Тож для збільшення прикріплення і росту клітин вчені попередньо покрили сирі рисові зерна рибним желатином і поширеною харчовою добавкою мікробною трансглутаміназою. Клітини залишили рости на рисі протягом тижня, а відтак помили та пропарили, як це робили б зі звичайним рисом.
Отриманий продукт — рожеві на вигляд рисові зерна — виявилися більш жорсткими та твердими за звичайні. Їхня поживна цінність змінилася теж, хоч і несуттєво. Так, 100 грамів яловичого рису містили всього на 0,1 грама більше жиру та на 0,31 грама більше білка, ніж звичайний, що відповідає різниці у 7 та 9 відсотків, відповідно. Це те ж саме, що людина з'їла б 100 грамів рису та один грам яловичини. Але вчені розуміють, у чому причина — клітин було замало, тож вони сформували лише тонку плівку на рисових зернах. Тому у наступних дослідах автори працюватимуть над збільшенням кількості коров'ячих клітин на рисі.
- Про технологію, успіхи та перспективи вирощування штучного м'яса ми детально писали у матеріалі «М'ясо з пробірки».