Бактерії поділилися зі своїми сусідами їжею після смерті

Мікробіологи виявили в бактерій фермент, який залишається активним навіть після їхньої смерті та розщеплює білки з клітин бактерій, щоб їхні сусіди могли легше використати їх для будівництва власних клітин. Науковці вважають, що так бактерії дбають і про своїх нащадків, які залишаються жити в тому ж середовищі після смерті материнської клітини та поширюють її гени. Дослідники сподіваються, що знання про такий механізм підтримання колонії бактерій допоможуть ефективніше боротися з інфекціями та підсилювати ріст бактерій, які використовують у біотехнологічних процесах. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Колонія кишкових паличок під електронним мікроскопом. Wikimedia Commons

Колонія кишкових паличок під електронним мікроскопом. Wikimedia Commons

Звідки в бактерій фермент для розщеплення після смерті?

Науковцям давно було відомо про те, що після смерті бактерії сусіди її поїдають, переробляючи ресурси, утім досі механізми такого перетравлення були недостатньо вивчені. Як з’ясувалося в дослідженні на кишковій паличці (Escherichia coli), у цьому процесі бере участь фермент Lon-протеаза, яка в нормальній клітині розщеплює неправильно згорнуті білки в стресових умовах.

Але оскільки функція цього ферменту в розщепленні неправильних білків не перевищує витрат на його синтез і роботу, науковці припустили, що він має якусь користь і для наступних поколінь бактерій. Видаливши відповідальний за синтез цього ферменту ген у бактерій, науковці вбили ці бактерії, а потім обробили ними культуру живих бактерій. Як з’ясувалося, живі бактерії росли гірше, ніж бактерії, яких обробили мертвими бактеріями з Lon-протеазою. Науковці припускають, що такі механізми перероблення ресурсів можуть існувати й в інших видів бактерій або навіть у представників інших класів, наприклад, грибів або рослин.

  • Бактерії можуть бути корисними не лише для своїх родичів, але й для тварин. Як з’ясувалося, кислота, яку вони виробляють, здатно продовжувати життя дрозофіл і нематод, а також відновлювати постарілі м’язи в мишей. Тепер її тестують на приматах, чий організм схожий на людський.