Астрономи знайшли нову популяцію малих тіл за межами поясу Койпера

Популяція малих крижаних тіл, яку виявили на відстані у 60 разів більшій, ніж відстань від Землі до Сонця, може бути другим поясом Койпера у Сонячній системі — регіоном за орбітою Нептуна, де розташовані крижані тіла та карликові планети. Наразі астрономи виявили близько 10 таких далеких тіл, однак вважають, що насправді їх набагато більше. Про це розповіло видання Science. Астрономи представили свою статтю на 54-ій Конференції з місячних та планетарних наук.

Художнє зображення поясу Койпера. NASA

Художнє зображення поясу Койпера. NASA

Чим цікавий пояс Койпера?

Досліджувати, з чого формувалися планети і їхні супутники у нашій системі, допомагають малі тіла — астероїди, комети та інші. Вони є рештками примітивного матеріалу, утвореного на найпершому етапі формування Сонячної системи, а їхній розподіл навколо Сонця засвідчує її еволюцію. Так, наприклад, за орбітою Нептуна знаходиться пояс Койпера, який складають мільйони крижаних малих тіл, що є фрагментами зовнішньої частини давнього газопилового диска Сонця.

Утім, порівнюючи будову Сонячної системи із будовою систем навколо інших зір, астрономи виявили, що пояс Койпера надто маленький. Він починається на відстані близько 30 астрономічних одиниць від Сонця та закінчується на відстані 50 астрономічних одиниць, тоді як навколо інших зір схожі структури простягаються на сотні астрономічних одиниць. Знайти можливе продовження поясу Койпера змогли астрономи Південно-західного науково-дослідного інституту США спільно з колегами.

Що виявили науковці?

У пошуках нових цілей для зонда New Horizons, який зараз знаходиться на відстані 57 астрономічних одиниць, астрономи вивчали спостереження наземного телескопа «Субару». Аналізуючи дані за допомогою машинного навчання, дослідники знайшли 12 тіл, які знаходяться на відстані у 60-80 астрономічних одиниць — далеко за поясом Койпера. На думку вчених, такий розрив у відстані вказує на те, що виявлена популяція тіл є не продовженням поясу, а формує новий, раніше невідомий. Дослідники сподіваються, що продовження наукової місії New Horizons у поясі Койпера допоможе краще вивчити ці об'єкти та дізнатися більше про нашу систему.

  • Раніше на одному з об'єктів поясу Койпера астрономи відкрили рекордно великий для таких тіл кратер.
астрономічних одиниць
Середня відстань від Землі до Сонця