Астрономи роздивилися рекордно великий кратер на об'єкті поясу Койпера

Масивний кратер шириною у 322 кілометри вдалося роздивитися на великому об'єкті поясу Койпера 2002 MS₄, який знаходиться на відстані у більш як 40 разів більшій, ніж відстань Землі від Сонця. За словами астрономів, це перший відомий настільки великий кратер на об'єкті, який знаходиться за орбітою Нептуна. Про це розповідає видання New Scientist, посилаючись на статтю науковців, доступну на arXiv.

Художнє зображення 2002 MS₄, створене до нових спостережень за об'єктом. Courtesy Superpartes / Space Engine planetary Database Wiki

Художнє зображення 2002 MS₄, створене до нових спостережень за об'єктом. Courtesy Superpartes / Space Engine planetary Database Wiki

Що це за об'єкт?

2002 MS₄ знаходиться у поясі Койпера на відстані 46,5 астрономічної одиниці від Сонця. Об'єкт вважається кандидатом у карликову планету, адже його діаметр астрономи оцінюють у близько 800 кілометрів. Утім, через велику відстань до 2002 MS₄, спостерігати його, а отже й уточнити параметри, важко. Щоб більше дізнатися про 2002 MS₄, астрономи зі 116 обсерваторій по всьому світу запланували масштабні спостереження за ним, щоб застати момент, коли 2002 MS₄ пройде на тлі фонової зорі — за тим, як об'єкт закриє її світло, астрономи можуть уточнити його форму і розмір.

Чим незвичайний знайдений кратер?

Проаналізувавши спостереження, науковці з'ясували, що діаметр 2002 MS₄ складає 796 кілометрів, однак майже 40 відсотків його поверхні займає кратер. Його астрономи виявили за виступом висотою у 25 кілометрів. Для порівняння, найвища точка Сонячної системи — марсіанська гора Олімп — сягає майже 26 кілометрів у висоту. За підрахунками вчених, глибина кратера 2002 MS₄ складає не менш як 45 кілометрів, що на їхню думку, свідчить про масштабну ударну подію, яка сталася з об'єктом. Астрономи вважають, що ця ж подія могла утворити сімейство Гаумеа — єдину за межами орбіти Нептуна групу об'єктів, які утворилися з уламків одного небесного тіла.

  • Раніше ми розповідали, як телескоп «Джеймс Вебб» побачив крижані кільця навколо ще одного далекого тіла Сонячної системи — транснептунового об'єкта Квавара, який знаходиться за межами орбіти Нептуна на відстані 43,4 астрономічної одиниці від Сонця.
астрономічної одиниці
середня відстань від Землі до Сонця