Астрономи зареєстрували другу найенергійнішу заряджену частинку з космосу

Астрономи зареєстрували другу найенергійнішу частинку з космічних променів, що дісталася Землі. Її енергію оцінили у 244 ексаелектронвольта — понад 240 квінтильйонів електронвольтів. Найімовірніше, вважають вчені, частинка є протоном. Вона отримала ім'я «Аматерасу» на честь японської богині Сонця, розповідає Столичний університет Осаки. Стаття про відкриття опублікована у Science.

Художнє зображення космічних променів, з якими прилетіла «Аматерасу», над детектором Telescope Array. Osaka Metropolitan University

Художнє зображення космічних променів, з якими прилетіла «Аматерасу», над детектором Telescope Array. Osaka Metropolitan University

Як впіймали «Аматерасу» і звідки вона?

На Землю часто долітають космічні промені надвисоких енергій — потоки частинок з-за меж нашої Галактики, енергія яких у мільйон разів перевищує енергію найенергійніших частинок, які можна отримати на сучасних прискорювачах частинок. «Аматерасу», яку виявили астрономи на детекторі космічних променів Telescope Array, поступається енергійністю лише частинці Oh-My-God, яку зловили 1991 року — її енергію оцінили у 320 ексаелектронвольтів. Імовірно, «Аматерасу» утворилася внаслідок гамма-сплеску чи викидів з області біля активної надмасивної чорної діри далекої галактики. Утім, відстежити, звідки взялася частинка — неможливо, адже поки вона летіла до Землі, магнітні поля, наприклад, галактик відхиляли її на шляху. Наразі напрямок руху «Аматерасу» не збігається з жодним відомим астрономам джерелом випромінювання, яке могло б утворити настільки енергійну частинку.

  • Раніше ми розповідали про найяскравіший за історію спостережень сплеск гамма-випромінювання, що спровокував збурення у верхній іоносфері Землі.
перевищує
Їхні енергії складають понад ексаелектронвольт, що є 10^18 електронвольтів