Астрономи вперше сфотографували систему з двох зір, планети і коричневого карлика

Перше пряме зображення чотирикратної системи, яка складається з двох зір, коричневого карлика та планети-гіганта, вдалося отримати завдяки комплексу Дуже великого телескопа. Світлину відшукали в архівних даних телескопа і тепер вона допоможе вивчати, як формуються такі системи, розповідає Європейська південна обсерваторія.

Зображення системи, де А — це блакитний надгігант, В — коричневий карлик, а С — червоний карлик, навколо якого виявили планету Сb.ESO/A. Chomez et al.

Зображення системи, де А — це блакитний надгігант, В — коричневий карлик, а С — червоний карлик, навколо якого виявили планету Сb.ESO/A. Chomez et al.

Що незвичайного у цій системі?

Астрономи аналізували спостереження телескопа за нещодавно відкритою системою HIP 81208, що знаходиться на відстані 485 світлових років від Сонця. Вона містить у 2,5 раза масивнішого за Сонце молодого блакитного гіганта, навколо якого обертається червоний карлик та коричневий карлик — проміжний між зорями і планетами об'єкт. Їхня маса складає 0,135 маси Сонця та 67 мас Юпітера відповідно.

Повторний аналіз виявив, що насправді система ще більша — на знімок, який зробив інструмент SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument), потрапила планета, що обертається навколо червоного карлика, — газовий гігант масою у 15 мас Юпітера. Її пряме зображення вдалося отримати завдяки тому, що SPHERE виокремлює відбите від планет світло від більш яскравого світла зір. Наразі це перше пряме зображення настільки масштабної системи, завдяки якому астрономи зможуть зрозуміти, яким чином вони формуються, а головне — як еволюціонують і підтримують гравітаційний зв'язок.

  • Раніше інструмент SPHERE допоміг отримати пряме зображення суперюпітера — планети масою як 2-5 мас Юпітера, що стала найлегшою екзопланетою, яку досі вдавалося візуалізувати.