Апарат місії ЕкзоМарс знайшов нові сліди вуглекислого газу та озону в атмосфері Марса

Космічний орбітальний апарат Trace Gas Orbiter знайшов нові лінії поглинання вуглекислого газу та озону в атмосфері Марса. Вони лежать у тій частині спектру, де вчені очікували знайти метан, тож ці сполуки можуть перешкоджати його пошукам. Відповідні статті надруковані в журналі Astronomy & Astrophysics (1, 2) .

Європейська космічна агенція та Роскосмос створили Trace Gas Orbiter для програми ЕкзоМарс, його запуск відбувся у 2016 році. Головна місія цього орбітального апарату — вивчення атмосфери Червоної планети та пошук у ній слідів метану. Trace Gas Orbiter досліджував її повний марсіанський рік за допомогою спеціального інструменту Atmospheric Chemistry Suite.

Основним компонентом марсіанської атмосфери є вуглекислий газ, який складає до 96% її композиції. Озон формує прошарок у верхній частині атмосфери, допомогаючи підтримувати її стабільність. І вуглекислий газ, і озон на Марсі вже неодноразово фіксувалися та досліджувалися, проте Atmospheric Chemistry Suite дозволив дізнатися більше про їхню взаємодію із середовищем. Зокрема, нова знахідка вуглекислого газу може вказувати на невідому раніше взаємодію між ним та іншими сполуками або сонячним світлом. До того ж, раніше марсіанський озон вивчали за допомогою ультрафіолетового випромінювання, а нове дослідження базується на спостереженнях з інфрачервоним світлом, що дозволило знайти цей газ у більш глибоких шарах атмосфери, ближче до поверхні Червоної планети.

Виявлення вуглекислого газу та озону там, де вчені очікували побачити метан, пояснює, чому пошуки метану такі складні. Його наявність у атмосфері може вказувати на присутність живих організмів на Марсі. Дослідникам вже кілька разів вдалося ідентифікувати метан на Червоній планеті, але ці знахідки були неточними, зокрема, через невідповідність між спостереженнями з орбіти та даними з поверхні Марса. Другий запуск за програмою ЕкзоМарс, який запланований на 2022 рік, відправить на Червону планету ровер. Він буде оснащений приладами, схожими на Atmospheric Chemistry Suite, що дозволить порівняти дані, зібрані на орбіті та на поверхні.