Апарат для пошуку слідів життя на Європі зробив інфрачервоні знімки Марса

Апарат Europa Clipper, призначений для пошуку слідів життя на супутнику Юпітера Європі, зробив знімки Марса в інфрачервоному діапазоні під час гравітаційного маневру поблизу планети. У цей час апарат випробував один зі своїх головних інструментів, які допоможуть визначати температуру поверхні Європи, коли він досягне супутника. Дані інструмента порівнюватимуть з даними місії «Одіссей», яка вже понад 20 років досліджує поверхню Марса, щоб оцінити точність вимірювань Europa Clipper. Про це повідомили на сайті NASA.

Розподіл температур на поверхні Марса (зліва) та його зображення в інфрачервоному діапазоні (справа). NASA / JPL-Caltech / ASU

Розподіл температур на поверхні Марса (зліва) та його зображення в інфрачервоному діапазоні (справа). NASA / JPL-Caltech / ASU

Що Europa Clipper розгледів на Марсі?

Апарат Europa Clipper запустили у жовтні минулого року для дослідження супутника Європи, який має океан під крижаною поверхнею та вважається одним із найперспективніших об’єктів для пошуків життя у Сонячній системі. На шляху до системи Юпітера апарат наблизився до Марса, щоб скоригувати свою траєкторію, а заразом протестувати свій радар, який користується настільки великими довжинами хвиль, що його неможливо було протестувати в лабораторії.

1 березня цього року апарат наблизився на 884 кілометри до поверхні Марса та протягом 18 хвилин робив чорно-білі знімки для визначення температури планети. Ці знімки досягли Землі лише 5 травня, після чого науковці проаналізували їх і створили термальні мапи планети. Температура на поверхні Марса коливалася від -125 до 0 градусів Цельсія, з найхолоднішими ділянками біля полюсів планети. Поки що ці дані узгоджуються з тим, що науковці знають про Марс, тож випробування Europa Clipper здається успішним.

Чому шукають життя на Європі

🌊 Хоча ззовні Європа вкрита шаром льоду, науковці підозрюють, що океан під її поверхнею може бути достатньо теплим для зародження життя — і шукати його пропонують на глибині щонайменше метра у високих і помірних широтах.

🧲 Лід Європи цікавить науковців не лише як оболонка, що захищає життя. Як виявилося, він здатен світитися в темряві під впливом магнітного поля Юпітера.

📖 А у тому, чи взагалі можливе життя на інших супутниках і планетах, вкритих шаром криги, та які є кандидати на пошуки життя у Сонячній системі, ми детально розбиралися в матеріалі «Прихований океан».