Антидепресанти допоможуть доставити ліки проти раку та деменції в мозок

Найпоширеніший клас антидепресантів допоможе ефективно доставляти ліки в мозок через свою здатність впливати на проникність мембран клітин. Дослідження на культурах клітин та мишах показали, що антидепресанти класу інгібіторів зворотного захоплення серотоніну посприяли надходженню в нейрони чужорідних сполук. Науковці сподіваються, що у майбутньому їх можна буде використовувати для полегшення надходження в мозок ліків проти нейродегенеративних захворювань та пухлин мозку. Дослідження опублікували у Molecular Psychiatry.

GIPHY

GIPHY

Навіщо використовувати для доставки антидепресанти?

Доставку ліків у мозок ускладнює гематоенцефалічний бар’єр — утворення на межі кровоносних судин та клітин головного мозку, яке не пропускає у мозок більшість чужорідних сполук, зокрема ліків для боротьби з деменцією та раком. Оскільки вже було відомо, що антидепресанти класу інгібіторів зворотного захоплення серотоніну впливають на проникність мембран клітин, науковці з Королівського коледжу Лондона вирішили перевірити, чи не допоможуть вони подолати гематоенцефалічний бар’єр іншим лікам.

Як антидепресанти допомагають доставляти ліки?

Щоб перевірити здатність антидепресантів полегшувати доставку лікарських засобів у мозок, науковці додали до культури клітин пацюків антидепресант флувоксамін, який є селективним інгібітором зворотного захоплення серотоніну. Надалі до клітин додали мічену флуоресцентним маркером речовину, декстран, яка у нормальних умовах не долає гематоенцефалічний бар’єр.

Виявилося, що за тієї ж концентрації, яка зберігається у плазмі людей, що приймають цей препарат, флувоксамін допоміг міченому декстрану потрапити всередину клітин. Це спостерігали за накопиченням флуоресцентних міток всередині клітин. Подібний ефект спостерігали і в інших антидепресантів — вортіоксетину, іміпраміну, міртазапіну та дулоксетину, які належать до різних класів антидепресантів.

Здатність флувоксаміну впливати на проникність гематоенцефалічного бар’єру перевіряли також на мишах. За годину після внутрішньовенного введення препарату та міченого декстрану науковці спостерігали накопичення флуоресцентних міток у мозку. Такі ж результати отримали і за 24 години після внутрішньочеревного введення. Такий ефект флувоксаміну пояснюють впливом на ендоцитоз — транспорт речовин шляхом їх захоплення ділянкою мембрани з подальшим вивільненням вже всередину клітини.

Як антидепресанти допоможуть лікувати рак?

Оскільки флувоксамін та інші антидепресанти здатні впливати на проникність гематоенцефалічного бар’єру, то для досягнення терапевтичного ефекту потрібно буде використовувати менші дози лікарських засобів проти пухлин мозку та нейродегенеративних захворювань. Це зробить терапію раку та деменції більш ефективною, дешевою та безпечною за рахунок зниження ймовірності появи побічних ефектів. Однак науковці зазначають, що препарат ще має пройти випробування на людях для підтвердження своєї ефективності.

  • Антидепресанти і раніше допомагали боротися з раком. Так антидепресанти з іншого класу, інгібіторів моноаміноксидази, виявилися ефективними для імунотерапії раку.
  • Допоміг в імунотерапії раку й препарат з класу інгібіторів зворотного захоплення серотоніну — він сприяв самознищенню клітин та підсилив дію протиракового препарату.