Антидепресант допоміг мишам боротися з раковими пухлинами

Новий антидепресант вказав у дослідах на мишах, що може не лише лікувати ментальні порушення, а й допомагати імунній системі боротися з раком товстої кишки. Дія препарату обумовлена посиленням функції імунних клітин, котрі виявляють і знешкоджують ракові клітини. Про відкриття повідомляє Science Alert, стаття опублікована у журналі Frontiers in Pharmacology.

Клітини раку товстої кишки. Genetic Engineering & Biotechnology News

Клітини раку товстої кишки. Genetic Engineering & Biotechnology News


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому антидепресант стали розглядати як засіб проти раку?

Дедалі більше досліджень вказують на те, що ментальні порушення, як-от депресія, впливають не лише на самопочуття, а й на фізичне здоров'я людини. Зокрема, є свідчення, що хвороба та хронічний стрес пригнічують здатність імунної системи виявляти та боротися з раковими клітинами, а також зменшує ефективність протиракових препаратів. Тому не дивно, що антидепресанти можуть допомогти у лікуванні пацієнтів з пухлинами. Це спонукало науковців Медичного університету Цзуньї з китайськими колегами дослідити можливу користь у лікуванні раку від нового антидепресанту, який нещодавно зарекомендував себе як дієвий та безпечний у тестуванні на людях — ансофаксину гідрохлориду. На відміну від його попередників, як-от сертраліну, засіб не лише запобігає захопленню клітинами серотоніну, а й норадреналіну, який підтримує бадьорість, та дофаміну, що відповідає за задоволення.

Які досліди провели з антидепресантом?

Вчені протестували дію ансофаксину гідрохлориду на ракових клітинах і на мишах, яким під шкіру ввели клітини людського раку кишківника. При цьому лікували тварин або лише антидепресантом, або в комбінації з протираковим засобом, спостерігаючи за змінами розміру пухлин.

З'ясувалося, що ансофаксин пригнічує ріст ракових клітин, сприяючи їх самознищенню через процес апоптозу. У мишей він також сприяє кращому розмноженню та проникненню до пухлин імунних клітин, які борються з переродженими злоякісними клітинами. У комбінації ж із протираковим засобом ансофаксин посилив дію останнього, дозволивши цілком усунути пухлини у 20 відсотків тварин та запустивши тривалий протипухлинний імунітет. Зважаючи на ці результати, автори вважають, що антидепресант може допомогти пацієнтам у лікуванні раку. Проте чи спрацює така терапія так само добре, як на мишах, покажуть наступні досліди.

  • Антидепресанти розглядають і як потенційне лікування інших хвороб, наприклад, остеоартриту. Досліди на мишах показали, що антидепресант може не лише усунути причину хвороби суглобів, а й посприяти відновленню у них хряща.