Алгоритм штучного інтелекту прочитав частину 2000-річного грецького сувою

Алгоритм штучного інтелекту прочитав близько п'яти відсотків давньогрецького сувою, що його пошкодило виверження вулкана Везувію у 79 році нашої ери. Стародавній рукопис виявився роботою з філософії, у якій автор міркує про людські чуття та задоволення, повідомляє Nature.

Прочитаний фрагмент сувою. Vesuvius Challenge

Прочитаний фрагмент сувою. Vesuvius Challenge


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Який текст вдалося прочитати за допомогою машини?

Дослідники взялися розшифрувати обвуглений сувій, який знайшли в руїнах будинку стародавнього міста Геркуланум, зруйнованого вулканом. Для цього скористалися комп'ютерною томографією, щоб побудувати тривимірну модель рукопису, а також алгоритм машинного навчання, який розрізнив у знімках чорнило на папірусі. Минулого року у такий спосіб вчені прочитали у тексті слово «фіолетовий», а цього разу розшифрували вже кілька сотень слів із 15 колонок тексту, які складають близько 5 відсотків від усього матеріалу. Зміст належав до епікурейської школи філософії та, імовірно, був написаний філософом Філодемом. Автор міркував про джерела задоволення людини, включно з музикою, смаком каперсів та фіолетовим кольором. Окрім самого тексту, на папірусі було зображення Ксенофанта — майстерного флейтиста, про якого згадували відомі автори Сенека та Плутарх.

Сувій з Геркуланума, фрагмент якого прочитали завдяки штучному інтелекту. Vesuvius Challenge

Сувій з Геркуланума, фрагмент якого прочитали завдяки штучному інтелекту. Vesuvius Challenge

Дослідники сподіваються, що до кінця року зможуть прочитати увесь сувій. Тоді технологія дозволить прочитати сотні інших античних текстів, зміст яких дотепер вважався безнадійно втраченим.

  • Допомогти прочитати стародавні матеріали може й алгоритм DeepMind, який вміє відновлювати втрачені фрагменти тексту.