Штучний інтелект прочитав слово з давньогрецького сувою папірусу

Алгоритм штучного інтелекту відновив частину літер із тексту давньогрецького сувою папірусу, постраждалого від виверження Везувія. Навіть без розгортання сувою у літерах алгоритм зміг розібрати слово «фіолетовий». За це студент, який його створив, отримав нагороду у конкурсі з розшифровки давніх текстів «Везувій». У майбутньому алгоритм випробують і на інших збережених фрагментах папірусу, розповідає The Guardian.

Зображення одного з аналізованих сувоїв. UK Photo

Зображення одного з аналізованих сувоїв. UK Photo

Як прочитали обгорілий сувій?

Папірус, текст якого довірили читати штучному інтелекту, датують першим століттям нашої ери. До 79 року сувої з текстами зберігалися у місті Геркуланум у приватній бібліотеці, однак постраждали від виверження Везувію, через що розгорнути їх неможливо. Однак сувої піддали детальному аналізу, зокрема за допомогою рентгенівської комп'ютерної томографії — саме за цими даними алгоритм, створений 21-річним студентом Люком Фарітором (Luke Farritor), виявив приховані літери. Алгоритм натренували на зображеннях, де місця з написаним текстом можна виявити за зміною структури згортку через наявність чорнил. Наразі Фарітор прочитав лише слово «πορϕυρας», але сподівається виявити ще фрагменти тексту зокрема і в інших сувоях.

Фрагмент відновленого тексту, де написано «фіолетовий». University of Kentucky

Фрагмент відновленого тексту, де написано «фіолетовий». University of Kentucky

  • Читати давньогрецькі тексти вміє і алгоритм британських розробників штучного інтелекту DeepMind. Він може відновлювати втрачені у них фрагменти з точністю до 62 відсотків, даючи можливість прочитати письмові пам'ятки.