Австралійські ящірки виявилися стійкими до отрути змій родини аспідові, до якої належать кобри та мамби, завдяки схожій мутації, що захищає від зміїної отрути і ссавців, як-от мангуст. Вивчення цієї мутації може допомогти в розробці ефективної протиотрути від одних із найнебезпечніших для людей змій. Дослідження опублікували в International Journal of Molecular Sciences.
Чому різні тварини мають однакову мутацію проти змій?
Науковці вивчали австралійських сцинкоподібних ящірок Bellatorias frerei, які часто стикаються з отруйними зміями родини аспідові (Elapidae). Основним компонентом отрути цих змій є альфа-нейротоксини, які спричиняють параліч м’язів, зокрема дихальних. Як виявилося, у ящірок наявні мутації в рецепторах, з якими зв’язуються альфа-нейротоксини. Завдяки цим мутаціям рецептори продовжують функціонувати в м’язах тварин, але втрачають здатність зв’язуватися з токсинами.
Дослідники також виявили ці мутації в різних, не споріднених між собою еволюційних гілок ящірок. Це свідчить про те, що тиск з боку отруйних змій на предків цих ящірок був настільки сильним, що вони не могли вижити без цієї мутації. У 13 еволюційних гілок ящірок виникала принаймні одна модифікація рецептора, і ще 12 різних модифікацій зустрічалися в інших еволюційних гілках. Одна з модифікацій нагадувала ту, що зустрічається у мангуст, які полюють на кобр, тоді як інша — модифікацію рецепторів у медоїдів, які їдять різних отруйних змій. Те, що ці мутації виникли у неспоріднених між собою рептилій і ссавців, свідчить про їхню ефективність у боротьбі зі зміїною отрутою.
Як розробляють протиотрути від укусів змій для людей
🐍 Колекціонер змій протягом 18 років вводив собі отруту цих тварин і дав 200 зміям себе вкусити, щоб із його крові виділили антитіла, що стануть основою універсальної протиотрути.
🐭 Антитіла для боротьби зі зміїною отрутою створюють і штучно в лабораторії — вони вже врятували мишей від укусів чотирьох змій з різних континентів.
🦵 А дослідник з Бразилії 40 тисяч разів наступив на отруйних змій, щоб виявити, чому ті кусаються. Найчастіше тварини атакували тоді, коли їм наступали на голову.