Універсальний антидот врятував мишей від отрути різних змій

Синтетичне антитіло у дослідах на мишах виявилося універсальним антидотом, який може знешкоджувати отруту різних видів змій. Поки що дослідження підтвердило ефективність проти отрути чотирьох змій, однак із різних континентів, що дає надію на створення дієвого антидота до отрути усіх небезпечних для людей змій. Про досягнення пише Science, а дослідження опубліковане у журналі Science Translational Medicine.

Чорна мамба. Nick Evans00 / Wikimedia Commons

Чорна мамба. Nick Evans00 / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Для чого шукають універсальний антидот?

У всьому світі існує близько 200 видів змій, отрута яких небезпечна для людини. І хоч дедалі більше людей перебирається у міста, де ризик зіткнутися з цими тваринами менший, але щороку від їхніх укусів гине до 138 тисяч людей і набагато більше залишаються з інвалідністю. І ситуацію несуттєво вирішує навіть існування антидотів, які є антитілами до компонентів отрути, що їх отримують з крові уражених коней і овець.

Недолік наявних антидотів у тому, що вони дуже специфічні, націлені зазвичай на отруту одного виду змій. Між тим, часто люди не знають, яка рептилія їх вкусила. З іншого боку, отрута, яка складається із численних компонентів, які уражають нервові клітини, згортання крові та роботу органів, може відрізнятися навіть в особин одного виду. Крім того, через тваринне походження антидотів у багатьох людей виникають небезпечні алергічні реакції на препарат. Змінити ситуацію міг би синтетичний антидот, який націлюється на велику кількість отрут у змій, і потенційний варіант знайшли вчені Дослідницького інституту Скріппс.

Як працює новий антидот?

Спершу науковці створили культуру клітин, яка виробляє версію ключового інгредієнта багатьох зміїних отрут — токсин 3FTx-L, який спричиняє параліч через перешкоджання реакції клітин на важливий нейротрансмітер. Відтак вони взялися шукати синтетичне антитіло людини, здатне зв'язатися з цим токсином. Для цього проаналізували базу даних зі 100 мільярдів сполук. Виявивши кілька десятків потенційних, речовини взялися тестувати у лабораторії на токсині та клітинах.

Найкращий результат показала сполука 95Mat5, яка зв'язується з 3FTx-L саме у тому місці, яким він сполучається з нервовими та м'язовими клітинами людини. Дієвість антитоксину перевірили на мишах, яким ввели смертельну дозу отрути багатосмугого крайта (Bungarus multicinctus), моноклевої кобри (Naja kaouthia), чорної мамби (Dendroaspis polylepis) та королівської кобри (Ophiophagus hannah) — змій, що населяють Азію та Африку. Усіх мишей зрештою врятували від смерті завдяки синтетичним антитілам. Крім отруєних королівською коброю, які, утім, померли пізніше, ніж неліковані.

Автори сподіваються, що їхнє відкриття допоможе створити антидот, або суміш із них, який буде ефективним проти всіх зміїних отрут.